Αμπερντίν – Ρέιντζερς 0-1

Με νίκη ξεκίνησε τη νέα σεζόν στη Σκωτία η Ρέιντζερς, η οποία επικράτησε εκτός έδρας 1-0 της Αμπερντίν.

Νικηφόρο ξεκίνημα για τη Ρέιντζερς στο νέο πρωτάθλημα της Σκωτίας, καθώς επικράτησε εκτός έδρας της Αμπερντίν με 1-0 χάρη σε γκολ του πρώην παίκτη της Λίβερπουλ, Ράιαν Κέντ στο 21ο λεπτό.

Στο «Πιτόντριε» του Εδιμβούργου άνοιξε η αυλαία της νέας σεζόν στη Σκωτία, με την Αμπερντίν να υποδέχεται την περσινή δευτεραθλήτρια Ρέιντζερς (σ.σ. το περσινό πρωτάθλημα διεκόπη οριστικά και πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Σέλτικ που προπορευόταν πριν τη διακοπή).

Η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ πήρε το προβάδισμα στο 21ο λεπτό. Ο Μορέλος έβγαλε κάθετα στον Κεντ, ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ με τον Λιούις και με ιδανικό πλασέ έκανε το 1-0.

Η Αμπερντίν είχε ευκαιρίες αλλά δεν τις αξιοποίησε, ολοκληρώνοντας μάλιστα το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Άντριου Κόνσινταϊν στο 86ο λεπτό.

Να σημειωθεί ότι η Σέλτικ υποδέχεται την Κυριακή (2/8, 18:30) την Χάμιλτον, σε ένα παιχνίδι που ενδέχεται να κάνει ντεμπούτο ο Βασίλης Μπάργκας με τη νέα του ομάδα.