Αϊντχόφεν : Ήττα για την αντίπαλο του Ολυμπιακού (3-1)

Η Αϊντχόφεν ηττήθηκε 3-1 από την Άλκμαρ στο ντέρμπι της αγωνιστικής στην Ολλανδία.

Δεν πήγαν καλά τα πράγματα αυτή την αγωνιστική της Eredivisie για την Αϊντχόφεν, την αντίπαλο του Ολυμπιακού στους «32» του Europa League.

Διότι μετά την ήττα της με 3-1 στο Φίλιπς Στάντιον από την Άλκμαρ, διαμορφώθηκε μία νέα πραγματικότητα στη βαθμολογία.

Ο Άγιαξ είναι ο μεγάλος νικητής, αφού θα έχει την ευκαιρία να αποσπαστεί με τρεις βαθμούς από τη δεύτερη θέση (Φιτέσε με 35β) και τέσσερις από την ηττημένη (34β.).

Αντίστοιχα, η Άλκμαρ μείωσε τη διαφορά στους 4 βαθμούς από τον Αίαντα (31β.), αν και με παιχνίδι περισσότερο. Ενδιάμεσα μεσολαβεί η τέταρτη Φέγενορντ με 33 πόντους.

Η Αλκμάρ άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό με το πέναλτι του Κοουπμάινερς και ο ίδιος έκανε και το 0-2 στο 39’ με μυθικό τακουνάκι μετά από κόρνερ.

Στο 59′ λεπτό η Αϊντχόφεν μείωσε με φοβερή εκτέλεση φάουλ του Μαξ αλλά στο 90’ ο Στενχς έκανε το 1-3 με όμορφο σουτ από το ύψος του πέναλτι.