Πίτερμπρο – Μάντσεστερ Σίτι 0-2

Οι Πολίτες επικράτησαν της Πίτερμπρο με 2-0 και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Αγγλίας.

Με γκολ των Μαχρέζ (60’) και Γκρίλις (67’), η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε εκτός έδρας της Πιτέρμπορο και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας.

Οι Πολίτες στο πρώτο ημίχρονο είχαν μια φλύαρη κατοχή της μπάλας, αλλά στο δεύτερο αύξησαν την πίεσή τους και με δύο γκολ σε διάστημα επτά λεπτών πήραν τη νίκη και μαζί το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στο 60’ ο Μάχρεζ μπήκε στην περιοχή, απέφυγε τους αντιπάλους του και με πλάσε έκανε το 1-0 για την Μάντσεστερ Σίτι, ανοίγοντας τον δρόμο για την πρόκριση, με τον Γκρίλις στο 67΄ να κατεβάζει ωραία την μπάλα και να εκτελεί τον τερματοφύλακα της Πιτέρμπορο για το 2-0.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα ήλεγξαν το παιχνίδι και χωρίς να αντιμετωπίσουν το παραμικρό πρόβλημα έφτασαν στη νίκη.

Πίτερμπρο: Μπέντα, Νάιτ, Έντουαρντς, Κεντ, Γουόρντ, Φουκς, Γκραντ, Κόλσον, Πόκου, Τζόουνς, Σμόντικς

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Κανσέλο, Ντίας, Άκε, Ζιντσένκο, Φόντεν, Φερναντίνιο, Γκιντογκάν, Μαχρέζ, Γκρίλις, Ζεσούς