Άβες – Μπενφίκα 0-3

Ξεκούραστο απόγευμα για την Μπενφίκα, η οποία επικράτησε εύκολα με 3-0 στην έδρα της Άβες και συνεχίζει την καταδίωξη της Πόρτο.

Η Μπενφίκα επικράτησε άνετα με 3-0 της Άβες εκτός έδρας στο τελευταίο παιχνίδι της 22ης αγωνιστικής και εξακολουθεί να ασκεί πίεση στην πρωτοπόρο Πόρτο.

Ο Σεφέροβιτς ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τους «αετούς» μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Σίλβα στο 37′ να δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 59′ ο Φέρο, ο οποίος πέντε λεπτά αργότερα, αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Βασικός για τους φιλοξενούμενους ο Ανδρέας Σάμαρης, που αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Έτσι η Μπενφίκα έφτασε τους 53 βαθμούς και παραμένει σε απόσταση αναπνοής από την 1η Πόρτο, η οποία βρίσκεται στους 54.