Αυτός είναι ο λόγος που έληξε νωρίτερα το Τυνησία – Μάλι (pic)

Πολύς ντόρος προκλήθηκε χθες από την απόφαση του διαιτητή Σικάζουε να σφυρίξει τη λήξη της αναμέτρησης ανάμεσα σε Τυνησία και Μάλι πριν συμπληρωθεί το 90λεπτο. Τελικά φαίνεται πως υπάρχει εξήγηση γι' αυτό.

Πρωτόγνωρα πράγματα συνέβησαν χθες στην αναμέτρηση ανάμεσα σε Τυνησία και Μάλι για το Κόπα Άφρικα.

Ο διαιτητής του αγώνα, Ζανί Σικάζουε τον έληξε πριν καν συμπληρωθούν 90 λεπτά και μάλιστα δύο φορές. Η πρώτη ήρθε στο 85′ και η δεύτερη και οριστική στο 89:50, με Το Μάλι να παίρνει τη νίκη με 1-0.

Όπως είναι λογικό η Τυνησία έχει ήδη υποβάλλει γραπτή διαμαρτυρία στην CAF (Συνομοσπονδία Ποδοσφαίρου Αφρικής), η οποία καλείται να βρει τους λόγους για τους οποίους ο ρέφερι από τη Ζάμπια πήρε αυτή την απόφαση.

Φαίνεται πάντως να υπάρχει μια εξήγηση για την αιτία της πρόωρης λήξης του ματς. Ο διαιτητής Εσάμ Αμπντέλ-Φατάχ φέρεται να είπε στον δημοσιογράφο Ταρέκ Ταλαάτ ότι ο Σικάζουε υπέστη θερμοπληξία, με αποτέλεσμα να χάσει τη συγκέντρωσή του. Μάλιστα υποστηρίζει πως ο Σικάνουε μετά τη λήξη του ματς μεταφέρθηκε στο νοσκομείο για εξετάσεις.