Εσπανιόλ-Σεβίλλη 1-1: Γκέλαρε στη Βαρκελώνη η Σεβίλλη

Στραβοπάτημα για Σεβίλλη στο εκτός έδρας ματς με την Εσπανιόλ (1-1) και... χαμόγελα στη Μαδρίτη.

Δύο υπερπολύτιμους βαθμούς (1-1) άφησε στη Βαρκελώνη η Σεβίλλη. Η Εσπανιόλ… φρέναρε την ομάδα του Λοπετέγκι, κάνοντας δώρο στη Ρεάλ Μαδρίτης.

Μετά την γκέλα στο Cornellà-El Prat, οι Ανδαλουσιανοί βρίσκονται στο -6 από τη Βασίλισσα, με τους Μερένχες να ξεφεύγουν.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς, ανοίγοντας το σκορ στο 36ο λεπτό. Μετά από τρομερή προσπάθεια του Πάπου Γκόμες, ο Ράφα Μιρ έγραψε το 0-1.

Στην επανάληψη, η Εσπανιόλ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης, με τον Σέρχι Νταρντέρ να πληγώνει τη Σεβίλλη.

Η αποβολή του Ζιλ Κουντέ (76’) δυσκόλεψε την κατάσταση, με τους Ανδαλουσιανούς να γκελάρουν στη Βαρκελώνη.

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Λόπεθ, Όσκαρ Χιλ (88′ Μορόν), Σέρχι Γκόμεθ, Καμπρέρα, Πεδρόσα, Μπαρέ, Χερέρα, Νταρντέρ, Βιλένα (72′ Βιδάλ), Πουάδο (88′ Εμπάρμπα), Ντε Τομάς

ΣΕΒΙΛΛΗ: Μπόνο, Τεκατίτο, Κουντέ, Ντιέγκο Κάρλος, Αουγκούστινσον (56′ Τόρες), Ντιλέινι, Γιορντάν (56′ Ράκιτιτς), Οκάμπος, Μαρσιάλ (27′ Πάπου Γκόμεθ), Ράφα Μιρ (71′ Εν Νεσίρι), Κορόνα (71′ Νάβας)