Μπουσκέτς: «Να κατακτήσουμε τη La Liga όσο τον δυνατόν γρηγορότερα»

Ο Ισπανός άσος της Μπαρτσελόνα αναφέρθηκε στην ισοπαλία κόντρα στη Χιρόνα και τόνισε την ανάγκη, οι «μπλαουγκράνα» να εξασφαλίσουν τον τίτλο όσο το δυνατόν γρηγορότερα.

Η Μπαρτσελόνα στραβοπάτησε κόντρα στη Χιρόνα στο πρωτάθλημα, αφού ήρθε ισόπαλη 0-0, μην καταφέρνοντας να διασπάσει την άμυνα της, με τον μέσο των «μπλαουγκράνα» Σέρχιο Μπουσκέτς να αναφέρεται τόσο στο «Χ» στο πρωτάθλημα, αλλά να τονίζει και την ανάγκη των Καταλανών να πάρουν το πρωτάθλημα όσο το δυνατόν γρηγορότερα.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του έμπειρου μέσου των «μπλαουγκράνα» στο κανάλι «DAZN»:

«Δυσκολευτήκαμε, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, όταν ο αντίπαλος είχε την κατοχή της μπάλας. Είχαν πολύ κόσμο στην περιοχή τους, ειδικά με τον Αρνάου. Και παρόλα αυτά, καταφέραμε να έχουμε καθαρές ευκαιρίες. Όμως τα λεπτά πέρασαν και άρχισαν να αποκτούν αυτοπεποίθηση στην άμυνα.

Και ήταν δύσκολο να κάνουμε την τελευταία πάσα ή να συγκεκριμενοποιήσουμε τις ευκαιρίες μας.

Ο στόχος μας παραμένει ο ίδιος, να κατακτήσουμε την La Liga όσο πιο γρήγορα γίνεται.

Είμαστε δεκατρείς βαθμούς μπροστά, αλλά ο στόχος μας παραμένει ο ίδιος. Σε όλους μας έλειπε κάτι για να δημιουργήσουμε περισσότερα και να κάνουμε την τελευταία πάσα, αλλά η ομάδα τα έδωσε όλα».