Ανατροπή για «σεντόνι» από την Ατλέτικο επί της Χιρόνα (3-1)

Με τον Αντουάν Γκριεζμάν σε μεγάλα κέφια, πετυχαίνοντας δύο γκολ, η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε με 3-1 της Χιρόνα στο Μετροπολιτάνο κι έκανε αποφασιστικό βήμα για την τετράδα

Η Ατλέτικο Μαδρίτης είχε να αντιμετωπίσει την κούραση από το ματς της Τετάρτης (10/4) με τη Ντόρτμουντ, παρατάχθηκε με έξι αλλαγές στην ενδεκάδα της, είχε στο μυαλό της τη ρεβάνς της Τρίτης (16/4) στη Γερμανία και βρέθηκε πίσω στο σκορ σχεδόν από τα… αποδυτήρια απέναντι στην πολύ δυνατή Χιρόνα.

Ακόμη κι έτσι, όμως, οι «ροχιμπλάνκος» υπερασπίστηκαν το «Μετροπολιτάνο» και πήραν την νίκη (3-1), που τους εδραιώνει στην πρώτη τετράδα του ισπανικού πρωταθλήματος και τους επιτρέπει να πλησιάσουν τους Καταλανούς σε απόσταση τεσσάρων βαθμών (εξασφαλίζοντας μάλιστα και το πλεονέκτημα σε πιθανή ισοβαθμία).

Η Χιρόνα αιφνιδίασε και προηγήθηκε μόλις στο 4ο λεπτό, με τον Ντόβμπικ να τελειώνει από κοντά μία υποδειγματική αντεπίθεση, και μέχρι το ημίωρο ήλεγχε το ματς. Ενα χέρι του Γκουτιέρεθ σε ανύποπτη φάση έδωσε την ευκαιρία στον Γκριεζμάν να ισοφαρίσει με πέναλτι (34΄) και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Μοράτα κυνήγησε μία φαινομενικά χαμένη φάση, έβγαλε τη σέντρα και ο Κορέα με κοντινή κεφαλιά πέτυχε το 2-1. Ο Γκριζμάν στο 50΄ πέτυχε το τρίτο γκολ της Ατλέτικο, που στη συνέχεια διαχειρίστηκε το παιχνίδι και κράτησε το πολύτιμο «τρίποντο».