Μετς – Λιόν 1-3 : Με 3αρα στη δεύτερη θέση η Λιόν

Η Λιον νίκησε και τη Μετς εκτός έδρας με 3-1 και ανέβηκε πλέον στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, συγκατοικώντας με τη Λιλ.

Η Λιόν πέρασε με 3-1 από την έδρα της Μετς, έμεινε αήττητη για 10ο σερί ματς και βρέθηκε στη 2η θέση όπου συγκατοικεί με τη Λιλ, με τους Λιονέ να παίζουν πανέμορφο ποδόσφαιρο.

Πλέον βρίσκονται στο «κυνήγι» τόσο της Παρί Σεν Ζερμέν, αλλά και της Μαρσέιγ που είναι ψηλά και μπορεί να βρεθεί στην κορυφή, καθώς έχει και δυο παιχνίδια λιγότερα.

Όσον αφορά το ματς στο 7ο λεπτό ο Λόπες έπιασε το πέναλτι του Μπουλάγια και στο 17’ η Λιόν άνοιξε το σκορ με όμορφο συρτό σουτ του Ντεπάι από το ύψος της περιοχής.

Μάλιστα στο 47ο λεπτό η Λιόν έβγαλε άψογη αντεπίθεση και ο Εκαμπί με διαγώνιο σουτ από αριστερά έγραψε το 0-2.Μάλιστα το 60’ σε παρόμοια φάση ο Εκαμπί με πλασέ εξ επαφής έκανε το 0-3 ενώ η Μετς μείωσε στο 75’ η Μετς μείωσε με τον Μπουλάγια. Στο 89′ αποβλήθηκε ο Μπογέ της Μετς και στο 90+3′ ο Τσερκί της Λιόν.