Στρασβούργο – Παρί Σεν Ζερμέν 1-4

Η Παρί Σεν Ζερμέν είχε ένα εύκολο απόγευμα κόντρα στο Στρασβούργο, του οποίου επικράτησε με 4-1 και στρέφει το βλέμμα της στη ρεβάνς με την Μπάγερν.

Εύκολη νίκη για την Παρί Σεν Ζερμέν πριν τον… (προημι)τελικό με την Μπάγερν. Εμπαπέ, Σαράμπια, Κεν και Παρέδες «εκτέλεσαν» το Στρασβούργο (1-4) και μείωσαν ξανά στο -3 από την πρωτοπόρο Λιλ.

Οι Παριζιάνοι επέστρεψαν στις νίκες και στο πρωτάθλημα, αφήνοντας πίσω τους την ήττα από την Λιλ της περασμένης αγωνιστικής και πέρασε από το Στρασβούργο με… περίπατο.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποκετίνο κατάφερε να «κλειδώσει» το τρίποντο από το πρώτο ημίχρονο. Ο Εμπαπέ άνοιξε τον «χορό» των γκολ στο 16′ και στη συνέχεια έχοντας των απόλυτο έλεγχο έφτασε σε δύο ακόμη γκολ με τους Σαράμπια (27′) και Κεν (45′).

Στην επανάληψη ο Σαχί μείωσε για τους γηπεδούχους (63′), όμως ο Παρέδες ήθελε να πει εκείνος την τελευταία λέξη και στο 79′ διαμόρφωσε το τελικό 1-4.