Τουλούζ – Λιόν 2-3: Ματσάρα και νίκη με ανατροπή στην… ανατροπή

Η Λιόν επέστρεψε από την... κόλαση και επιβλήθηκε της Τουλούζ με σκορ 3-2 εκτός έδρας.

Με ανατροπή… στην ανατροπή η Λιόν πέρασε από την έδρα της Τουλούζ με 3-2 και, πλέον, δεν αντιμετωπίζει κανένα απολύτως πρόβλημα με την παραμονή της στη Ligue 1, εν αντιθέσει με τους γηπεδούχους που έχασαν την ευκαιρία να εκμεταλλευτούν την έδρα τους και να κάνουν το πιο αποφασιστικό βήμα για τη σωτηρία τους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους που προηγήθηκαν με τον Αλεξάντρ Λακαζέτ στο 33ο λεπτό για το 1-0, σκορ που ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος, ο Τάις Νταλινγκά ισοφάρισε σε 1-1 στο 53′, για να έρθει έξι λεπτά αργότερα ο Βενσάν Σιερό να δώσει το προβάδισμα στην Τουλούζ.

Η Λιόν δεν πτοήθηκε και έδωσε τη δική της απάντηση. Αρχικά έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Ραγιάν Σερκί στο 77′, για να έρθει ο Τζέικ Ο’ Μπράιεν στο 81ο λεπτό και να κάνει το 3-2 για τους Λιονέ, δίνοντάς τους το θετικό αποτέλσμα.