Νιμ – Παρί Σεν Ζερμέν 2-4 (vid)

Οι πρωταθλητές πέρασαν από την έδρα της Νιμ και πέτυχαν την 4η νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια στη Ligue 1.

Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε με 4-2 της Νιμ και παραμένει μετά από τέσσερις αγωνιστικές αήττητη στο γαλλικό πρωτάθλημα. Η Παρί ξεκίνησε το παιχνίδι εντυπωσιακά και στο 36′ αφού έκρυψαν την μπάλα ο Νεϊμάρ με προβολή έκανε το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντι Μαρία με απευθείας εκτέλεση κόρνερ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και ουσιαστικά κάποιοι νόμιζαν ότι «καθάρισαν» το παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι όμως στο 63′ μείωσαν με τον Μπομπιχόν, ενώ στο 71′ με πέναλτι του Σανανιέ το παιχνίδι ήρθε ξανά στα ίσα.  Η φάση που έκρινε το παιχνίδι ήταν στο 77′ ο Κιμπαπέ έβγαλε απίθανη ασίστ και με μπαλιά πίσω από το κέντρο έβγαλε τετ α τετ τον Μπαπέ, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 3-2. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο Καβάνι στο 90+2′. Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολή των Μπαπέ και Σανανιέ με απευθείας κόκκινη κάρτα στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Οι συνθέσεις:

Νιμ (Μπλακβαρτ): Μπερναρντόνι, Αλακούς, Μπριανκόν, Ντιαλό (46′ Μπομπισόν), Ζιλόμ (66′ Ντεπρές), Λαντρέ, Πακιέζ, Ριπάρ, Σαβανιέ, Τιούμπ, Βαλς (87′ Μποζόκ)

Παρί (Τούχελ): Αρεόλα, Σίλβα, Ραμπιό, Κιμπεμπέ, Νσοκι (66′ Κεχρερ), Μαρκίνιος, Μενιέ, Νεϊμάρ (91′ Ενκουκού), Μπαπέ, Ντι Μαρία (83′ Ντράξλερ), Καβάνι