Μονακό – Ναντ 1-0

Η Μονακό επικράτησε εντός έδρας 1-0 τη Ναντ και απέδρασε από τη ζώνη του υποβιβασμού. Εύκολο βράδυ είχε η Ανζέ επί της Νις (3-0).

Αφού τελείωσαν τα πήγαινε – έλα με τους προπονητές και εν τέλει επέλεξε να δώσει τα κλειδιά και πάλι στον Λεονάρντο Ζαρντίμ, η Μονακό δείχνει ανεβασμένη!

Οι Μονεγάσκοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα με τη Ναντ καθόλη σχεδόν τη διάρκεια και πήραν τελικά ένα σπουδαίο «τρίποντο» επικρατώντας 1-0.

Σπουδαίο γιατί τους επέτρεψε επιτέλους να βγουν από τη ζώνη του υποβιβασμού. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο νεοαποκτηθείς Ζέλσον Μαρτίνς μόλις στο 13ο λεπτό.

Μεγάλη νίκη επί της Νις πέτυχε η Ανζέ, κάνοντας κι αυτή με τη σειρά της ένα μεγάλο βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία.

Ο Μπαοκέν άνοιξε το σκορ στο 44’ από το σημείο πέναλτι και ο Φουλγκίνι έγραψε στο 47’ το 2-0. Το κερασάκι στην τούρτα των γηπεδούχων έβαλε ο Λόπεθ, που διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στις καθυστερήσεις.