30η αγωνιστικη για την Ligue 1: Σεντ Ετιέν – Νιμ 2-1

Δεύτερη σερί νίκη για την ανεβασμένη Σεντ Ετιέν που επιβλήθηκε με 2-1 της Νιμ, για την 30ή αγωνιστική και ηγείται της κούρσας για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Η Σεντ Ετιέν υποδέχτηκε στο Ζοφρουά Γκισάρ τη Νιμ, θέλοντας μόνο τη νικη για να παραμείνει «αφεντικό» στη μάχη που δίνει με Μαρσέιγ, Ρεμς και Νις για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Οι «στεφανουά», που προέρχονταν από το εκτός έδρας 5-0 επί της Καέν, δυσκολεύτηκαν πάρα πολύ απέναντι στο συγκρότημα του Μπερνάρ Μπλακάρ κι έφτασαν στο «τρίποντο» έντεκα λεπτά πριν την εκπνοή του ματς (81’) με το γκολ του 27χρονου Σλοβένου επιθετικού, Ρόμπερτ Μπέριτς.

Είχε προηγηθεί το 1-0 των φιλοξενούμενων μόλις στο 2’ με τον Μπομπισόν και η απάντηση του Καμπελά στο 24’ που είχε διαμορφώσει το σκορ ημιχρόνου σε 1-1.

Πλέον η Σεντ Ετιέν είναι στην επιθυμητή 4η θέση με 49 βαθμούς, με τις Μαρσέιγ (48β), Ρεμς (46β με ματς λιγοτερο) και Νις (44β) να έπονται.