Nations League : Νίκη μετά από δύο χρόνια για Γιβραλτάρ, «φουλ» των πέναλτι στα Σκόπια

Το Γιβραλτάρ πήρε την πρώτη του νίκη μετά από δύο χρόνια κόντρα στο Σαν Μαρίνο ενώ η Βόρεια Μακεδονία νίκησε την Αρμενία σε ένα ματς γεμάτο πέναλτι.

Η αυλαία άνοιξε για το σημερινό πρόγραμμα (5/9) του Nations League με τα παιχνίδια Γιβραλτάρ-Σαν Μαρίνο και Βόρεια Μακεδονία-Αρμενία.

Η Εθνική ομάδα του Γιβραλτάρ πήρε την πρώτη νίκη της μετά από δύο χρόνια κερδίζοντας το Σαν Μαρίνο με 1-0 με κεφαλιά του Τορίγια στο 42ο λεπτό. Σημειώνεται ότι η τελευταία νίκη για το Γιβραλτάρ ήταν στις 16 Οκτωβρίου του 2018 όταν είχε νικήσει με 2-1 το Λιχτενστάιν.

Στο τρίτο γκρουπ δυναμικότητας, η ομάδα της Βόρειας Μακεδονίας νίκησε την Αρμενία με 2-1 σε ένα παιχνίδι όπου όλα τα γκολ σημειώθηκαν με πέναλτι.

Οι Αλιόσκι (5′) και Νεστορόφσκι (38′) διαμόρφωσαν το 2-0 για τους γηπεδούχους με τους Αρμένιους να διαμορφώνουν το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις με πέναλτι του Μπαρσεγκιάν.