Έσωσε τον βαθμό η Λιντς (1-1) – «Μυθική» ανατροπή για τη Γουότφορντ (2-5)

Ένα γκολ του Ροντρίγκο στις καθυστερήσεις έσωσε τον βαθμό για τη Λιντς του Μπιέλσα, που έμεινε στο 1-1 με τη Γουλβς στο Elland Road. Με ένα απίθανο comeback, η Γουότφορντ κατάφερε να φύγει με το διπλό από το Goodison Park (2-5), με τον Κλάουντιο Ρανιέρι να φτάνει στην πρώτη του νίκη στον πάγκο της ομάδας.

Λιντς – Γουλβς 1-1

«Στοπ» στο… τρένο της Γουλβς κατάφερε να βάλει η Λιντς. Έστω και στις καθυστερήσεις. Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ροντρίγκο, η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα κατάφερε να σώσει τον βαθμό στο Elland Road, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1.

Προηγήθηκε με τον Χουάνγκ η Γουλβς που μετά από τρεις συνεχόμενες νίκες έχασε βαθμούς.

Μόλις δέκα λεπτά χρειάστηκαν στους φιλοξενούμενους για να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Σεμέδο έκανε τρομερή ενέργεια από τα δεξιά, πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο και έδωσε την μπάλα στον Χιμένες, ο οποίος με τη σειρά του την πέρασε στον Χουάνγκ που σκόραρε και έγραψε το 1-0!

Οι ποδοσφαιριστές του Λάζε έριξαν τον ρυθμό στο δεύτερο μέρος και όλα έδειχναν πως θα έφευγαν με το διπλό από το Elland Road. Ο Ροντρίγκο ωστόσο είχε άλλη άποψη… Ο Σεμέδο έκανε το πέναλτι και ο Ισπανός το εκμεταλλεύτηκε, ισοφαρίζοντας στις καθυστερήσεις.

ΛΙΝΤΣ: Μελιέ, Κούπερ, Ντάλας, Γιορέντε, Κλιχ (62’ Γκέλχαρντ), Στράουκ, Χάρισον (46’ Ρόμπερτς), Σάκλετον, Τζέιμς, Ροδρίγο, Ραφίνια (54’ Σάμερβιλ)

ΓΟΥΛΒΣ: Σα, Κάντι, Ντεντόνκερ, Σεμέδο, Αΐτ Νουρί (83’ Χούβερ), Κίλμαν, Μουτίνιο (88’ Νέβες), Σάις, Χουάνγκ, Χιμένες, Τραορέ (75’ Ποντένσε)

Έβερτον – Γουότφορντ 2-4

Ανατροπή από άλλον πλανήτη από τη Γουότφορντ. Τι και αν ήταν πίσω στο 78ο λεπτό, η ομάδα του Κλάουντιο Ρανιέρι κατάφερε να φτάσει σε μία μεγάλη ανατροπή. Με τρία γκολ, η Γουότφορντ έφυγε με το διπλό από το γήπεδο της Έβερτον, επικρατώντας με 4-2!

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό, με τον Ντέιβις. Η Γουότφορντ βρήκε απάντηση μόλις δέκα λεπτά αργότερα με τον Κινγκ, ωστόσο το γκολ του Ριτσάρλισον έφερε και πάλι μπροστά τα «ζαχαρωτά».

Ο Κούτσκα ισοφάρισε για τις «μέλισσες» στο 78ο λεπτό και μόλις δύο λεπτά αργότερα ήρθε η ολική ανατροπή με τον Κινγκ! Ο ίδιος έκανε το 4-2 και έφτασε στο χατ τρικ λίγα λεπτά αργότερα, με τον Ντένις να διαμορφώνει το τελικό 5-2.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Κόουλμαν, Ντιν, Γκόντφρεϊ, Κιν, Άλαν, Ντέιβις, Γκρέι (78’ Ιβόμπι), Τάουνσεντ, Γκόρντον (61’ Ριτσάρλισον), Ροντόν.

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ: Φόστερ, Μαζίνα, Εκόνγκ, Κάθκαρτ, Σισοκό, Κούτσκα, Τουφάν (67’ Πέδρο), Ερνάντεθ, Σαρ (67’ Ντένις), Ενγκάκια (78’ Ενκουλού), Κινγκ.