Νιούκαστλ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-0: Πάρτι και… κουνάει σεντόνι

Η Γιουνάιτεντ έκανε ένα από τα χειρότερα ματς της σεζόν, η Νιουκάστλ επικράτησε εύκολα 2-0 και βρέθηκε πιο κοντά στο Champions League και σε ισοβαθμία με τους κόκκινους διαβόλους.

Πολύ σπουδαίο τρίποντο για τη Νιούκαστλ κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και… φουλ για τετράδα και… Champions League.

Οι «καρακάξες» επικράτησαν εύκολα με 2-0 των κόκκινων διαβόλων και έβαλαν φωτιά στην μάχη της τετράδας, με τις δύο ομάδες να ισοβαθμούν πλέον στην τρίτη θέση, με την Τότεναμ να βρίσκεται στο -1.

Ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν εξαιρετικός και στο 12’ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού, αλλά το σουτ του Βέγκχορστ κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών του Πόουπ, ενώ στο 16’ η Νιούκαστλ έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ με τους Ίσακ και Μέρφι αντίστοιχα.

Στο επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά όμως το σουτ του Σεντ Μαξιμέν ήταν αδύναμο με αποτέλεσμα ο Ντε Χέα να μπλοκάρει σταθερά, ενώ στο 33’ το σουτ του Νταλότ κόντραρε στον Μπερν και κατέληξε στην αγκαλιά του Πόουπ.

Στο 38’ οι «Καρακάξες» βρέθηκαν κοντά στο 1-0, αλλά το διαγώνιο σουτ του Λόνγκσταφ πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ντε Χέα, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Γουίλοκ αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Στο 57’ ο Πόουπ είπε όχι στον Άντονι, ενώ στο 58’ το σουτ του Σαρ πέρασε λίγο άουτ.

Στο 65’ η Νιουκάστλ άνοιξε το σκορ. Ο Γκιμαράες έκανε το γύρισμα, με τον Σεντ Μαξιμέν να βρίσκει τον Γουίλοκ, ο οποίος με κεφαλιά προ κενής εστίας έγραψε το 1-0, ενώ στο 74’ η προσπάθεια του Ζάμπιτσερ δε βρήκε στόχο. Στο 77’ η Νιούκαστλ είχε δοκάρι με τον Ζοέλιντον, ενώ στο 88’ ο Τρίπιερ εκτέλεσε το κόρνερ με τον Γουίλσον να παίρνει την κεφαλιά και να νικάει τον Ντε Χέα για το τελικό 2-0.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Πόουπ, Μπερν, Μπότμαν, Σαρ, Τρίπιερ, Λόνγκσταφ, Γκιμαράες, Γουίλοκ(84’ Άντερσον), Σεντ-Μαξιμέν(68’ Γκόρντον), Μέρφι(68’ Ζοέλιντον), Ίσακ(80’ Γουίλσον)

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Νταλότ, Βαράν(83’ Λίντελεφ), Μαρτίνες(83’ Πελίστρι), Σο, ΜακΤόμινεϊ(83’ Φρεντ), Ζάμπιτσερ, Άντονι(62’ Σάντσο), Ράσφορντ, Φερνάντες, Βέγκχορστ(61’ Μαρσιάλ)