Αταλάντα – Γιουβέντους 0-0: Πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας οι «μπιανκονέρι»

Ισόπαλο χωρίς τέρματα (0-0) έληξε το ντέρμπι της 4ης θέσης ανάμεσα στην Αταλάντα και την Γιουβέντους στο Μπέργκαμο, με τους «μπιανκονέρι» να παραμένουν πάνω από τους «μπεργκαμάσκι».

Η Αταλάντα υποδέχθηκε την Γιουβέντους στο Μπέργκαμο για την 7η αγωνιστική της Serie A, με την ομάδα του Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι να αποχωρεί με μία πικρία από τον αγωνιστικό χώρο, καθώς ήταν ανώτερη από τους «μπιανκονέρι« καθ’όλη την διάρκεια της αναμέτρησης αλλά δεν κατάφερε να μετουσιώσει τις ευκαιρίες της σε κάποιο τέρμα, με το 0-0 να παραμένει μέχρι την λήξη.

Κερδισμένη από το συγκεκριμένο αποτέλεσμα μπορεί να θεωρηθεί η Γιουβέντους, καθώς διατήρησε την θέση της στην 4άδα του βαθμολογικού πίνακα, όντας στο +1 από τους «μπεργκαμάσκι». Πρώτη ισοπαλία για την Αταλάντα την φετινή σεζόν στην Serie A, δεύτερο παιχνίδι χωρίς ήττα για την ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι.

Οι γηπεδούχοι είχαν τη πρωτοβουλία των κινήσεων στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και έχασαν τις καλύτερες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, λόγω της αστοχίας τους. Μάλιστα, ολοκλήρωσαν το 45λεπτο χωρίς εύστοχη τελική σε σύνολο τεσσάρων, αλλά και χωρίς να απειληθούν από τη «γηραιά κυρία».

Ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι διατήρησε το 3-5-2 παρότι δεν είχε στη διάθεσή του τον Ντούσαν Βλάχοβιτς δίπλα στον Φεντερίκο Κιέζα κι έκανε τις πρώτες αλλαγές στο 68ο λεπτό. Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, με τη Γιουβέντους να μην μπορεί να απειλήσει.

Στα τελευταία λεπτά, η Αταλάντα είχε τέσσερις τελικές, η μία καλύτερη από την άλλη, με τον Τεν Κόπμαϊνερς να χάνει μία σπουδαία ευκαιρία και τον Βόιτσιεχ Σέσνι να λέει «όχι» στον Λουίς Μουριέλ.

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής

Λέτσε – Νάπολι 0-4 (16′ Έστιγκαρντ, 51′ Όσιμεν, 88′ Γκαετάνο, 90+4′ πέν. Πολιτάνο)
Μίλαν – Λάτσιο 2-0 (60′ Πούλισικ, 88′ Οκαφόρ)
Σαλερνιτάνα – Ίντερ 0-4 (62′ 78′ 85′ πεν. 89′ Μαρτίνες)
Μπολόνια – Έμπολι 3-0 (21′, 66′, 90+2′ Ορσολίνι)
Ουντινέζε – Τζένοα 2-2 (23′ Λούκα, 90+1′ αυτ. Ματούρο / 14′, 41′ Γκούντμουντσον)
Αταλάντα – Γιουβέντους 0-0
01/10 21:45 Ρόμα – Φροζινόνε
02/10 19:30 Σασουόλο – Μόντσα
02/10 19:30 Τορίνο – Βερόνα
02/10 21:45 Φιορεντίνα – Κάλιαρι