Φιορεντίνα – Γιουβέντους 0-1: Ασταμάτητοι οι «μπιανκονέρι»

Την τέταρτη σερί νίκη της πανηγύρισε η Γιουβέντους, που επιβλήθηκε εκτός έδρας της Φιορεντίνα με σκορ 1-0.

Στη δεύτερη θέση της Serie A και στο -2 από την κορυφή παρέμεινε η Γιουβέντους περνώντας νικηφόρα, με 1-0, από το «Αρτέμιο Φράνκι» της Φλωρεντίας, απέναντι στη Φιορεντίνα, για την 11η αγωνιστική.

O Φάμπιο Μιρέτι στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Τορίνο που πανηγύρισε την 4η διαδοχική νίκη της.

Οι Βιόλα, που ήταν αήττητοι στα τέσσερα τελευταία εντός έδρας ματς εναντίον της Γιουβέντους, υπέστησαν μία τρίτη διαδοχική ήττα χωρίς να σημειώσουν γκολ την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο στο ιταλικό πρωτάθλημα και έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν στην τετράδα.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τεράτσιανο, Μπιράγκι, Ρανιέρι (89’ Μίνα), Μαρτίνες, Παρίζι, Αρτούρ (78’ Ικονέ), Μπαράκ (59’ Μποναβεντούρα), Μαντραγκόρα, Κουαμέ (78’ Σοτίλ), Γκονσάλες, Μπελτράν (46’ Ενζολά)

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Ρουγκάνι, Μπρέμερ, Γκάτι, Κόστιτς, Ραμπιό, Λοκατέλι, ΜακΚένι, Κεν (68’ Βλάχοβιτς), Μιρέτι (61’ Καμπιάζο), Κιέζα (68’ Μίλικ)