Athens Kallithea – Κηφισιά 3-3: «Επτάψυχη» Καλλιθέα, έσωσε την ισοπαλία σε φινάλε θρίλερ

Μπορεί μέχρι το 87' να ήταν πίσω στο σκορ με 3-1, ωστόσο η Καλλιθέα, κατάφερε να βρει δύο γκολ στα τελευταία λεπτά του αγώνα με την Κηφισιά και να πάρει την ισοπαλία.

Απίθανο φινάλε είχε το ντέρμπι κορυφής του Β΄ ομίλου της Super League 2. Η Κηφισιά κρατούσε ως τα τελευταία λεπτά στα χέρια της μία νίκη επί της Athens Kallithea, που θα ισοδυναμούσε με μισή άνοδο στη μεγάλη κατηγορία, όμως στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να πετύχουν δύο τέρματα και να ισοφαρίσουν σε 3-3.

Έτσι, μετά την ολοκλήρωση της 19ης αγωνιστικής, η ομάδα των βορείων προαστίων κρατάει μεν την πρώτη θέση, αλλά έχασε την ευκαιρία να πάρει διαφορά ασφαλείας από την αντίπαλό της, που βρίσκεται στο -7 (αλλά με αγώνα λιγότερο), ενώ παράλληλα το ισόπαλο αποτέλεσμα αναπτέρωσε και τις ελπίδες του Απόλλωνα Σμύρνης, που ανέβηκε δεύτερος, έξι βαθμούς πίσω από την κορυφή.

Η Κηφισιά προηγήθηκε με πέναλτι του Κουιρουκίδη μόλις στο 8ο λεπτό, αλλά ο Σαντάνα στο 37΄ έφερε το ματς «στα ίσια». Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δύο γκολ με τους Πρίτσα (51΄) και Τετέι (66΄) και φάνηκε να «κλειδώνουν» τη νίκη.

Η Καλλιθέα-η οποία μέχρι σήμερα δεν είχε βαθμολογική απώλεια στην έδρα της- όμως πάλεψε ως το τέλος, μείωσε με το Ουές στο 87΄ και βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Ντεμέτριους, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Athens Kallithea (Σίμος): Βοσνιάδης, Μπουλούλης (64′ Ντεμέτριους), Ματίγια, Κύργιας, Ναμπί (75′ Λουκίνας), Σαντάνα, Κυνηγόπουλος, Ουές, Καινούργιος, Κολτσίδας (28′ λ.τ Ρέντζας), Βλάχος.

Κηφισιά (Πετράκης): Αναγνωστόπουλος, Βαφέας, Μαζουλουξής, Να’α, Παπασάββας (83′ Ταλάλ), Σωτηράκος, Προβυδάκης, Πρίτσας (60′ Πέιος), Γκίνη, Κουϊρουκίδης, Τετέι (73′ λ.τ Αντερέγκεν).