Διπλό ανόδου για την Κηφισιά στην Πάτρα (1-2) – Άνετο απόγευμα για Πανσερραϊκό (3-1)

Με γκολ του Βαφέα στις καθυστερήσεις η Κηφισιά πήρε μεγάλη νίκη με 2-1 επί της Παναχαϊκής και έκανε μεγάλο βήμα για την άνοδο ενώ ο Πανσερραϊκός επικράτησε εύκολα με 3-1 του Διαγόρα.

Ένα γκολ του Βαφέα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, φέρνει την Κηφισιά «αγκαλιά» με την άνοδο -για πρώτη φορά στην ιστορία της- στη Super League. Με το «χρυσό» τέρμα του 26χρονου αμυντικού, η ομάδα των βορείων προαστίων της Αθήνας νίκησε 2-1 στην Πάτρα την Παναχαϊκή και, τέσσερις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της Super League 2, διατηρεί διαφορά πέντε βαθμών έναντι της Καλλιθέας, στην κορυφή του Β΄ ομίλου.

Η Κηφισιά είχε προηγηθεί με τον Ταλάλ στο 9ο λεπτό, αλλά οι Πατρινοί ισοφάρισαν στο 32΄ με τον Μπουρλάκη και έδειχναν ικανοί μέχρι λίγο πριν το φινάλε να «κόψουν» βαθμούς από τους πρωτοπόρους και να δώσουν νέο ενδιαφέρον στην «κούρσα» της ανόδου.

Ηρόδοτος -11 (20 αγώνες) – αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα

Παίζοντας για πρώτη φορά μπροστά στον κόσμο του μετά την μαθηματική κατάκτηση του πρωταθλήματος, ο Πανσερραϊκός επικράτησε 3-1 του Διαγόρα ο οποίος έκανε και pasillo στους πρωταθλητές. Κατσαντώνης (16′), Σοφιανός (54′) και Σαΐντ (76′) πέτυχαν τα γκολ για την ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη ενώ ο Μπούμπας μείωσε σε 3-1 στο 84′.