Η Ηλιούπολη νίκησε τα Χανιά κι έκανε… δώρο στην Athens Kallithea (4-2,vid) – Tρίποντο… ελπίδας για την Παναχαϊκή (2-0)

Η Ηλιούπολη έκοψε... την φόρα στα Χανιά, τα οποία «καθάρισε» με 4-2 εντός έδρας - Η Παναχαϊκή επικράτησε με 2-0 του Παναθηναϊκού Β' και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση - Μοιρασιά στο Αιγάλεω μεταξύ της τοπικής ομάδας και του Διαγόρα (1-1)

Τα Χανιά έχασαν την ευκαιρία να αποσπαστούν με 3 βαθμούς από την Athens Kallithea στην κορυφή της βαθμολογίας στον Νότιο Όμιλο της Super League 2, καθώς γνώρισαν την εκτός έδρας ήττα από την Ηλιούπολη με 4-2 για την 4η αγωνιστική των play-offs.

Οι Κρητικοί μπήκαν καλύτερα στο ματς κι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό με τον Παναγιώτου να σκοράρει, με δυνατό πλασέ, όμως οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την δική τους αντεπίθεση φέρνοντας τούμπα το ματς. Αρχικά, στο 23′ ο Παντελίδης με προβολή ισοφάρισε σε 1-1, ενώ με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Μπουσάι με απευθείας εκτέλεση φάουλ έβαλε μπροστά την «ομάδα του Ήλιου». Ο Παντελίδης βρήκε ξανά δίχτυα στο 69′, με τον Μάναλη να μειώνει σε 3-2 στο 88′. Το σκορ έκλεισε ο Άντο ένα λεπτό αργότερα, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν δεύτερη σερί νίκη και να φτάνουν τους 24 βαθμούς.

Η Παναχαϊκή «λύγισε» τον Παναθηναϊκό Β’ και τον βύθισε στη βαθμολογία. Έτσι, οι Αχαιοί πήραν το πρώτο τους «τρίποντο» στα φετινά play-outs, αλλά και το πρώτο συνολικά, έπειτα από πέντε ανεπιτυχείς προσπάθειες. Ο Ζέκοφ με εκτέλεση φάουλ στο 20ο λεπτό άνοιξε το σκορ, ενώ στο 53’ ο Ντε Τόμας με εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό σκορ, καθώς στο 72’ το σουτ του Φουρτάδο έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Στο «Σταύρος Μαυροθαλασσίτης», το Αιγάλεω προηγήθηκε με το γκολ του Μπουλάρι στο 59′, ο Διαγόρας, όμως «απέδρασε» με τον βαθμό της ισοπαλίας χάρις στο γκολ του Λεσάι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.