Η λεπτομέρεια με τα πέναλτι του ΠΑΟΚ που «αλλοιώνει» το πρωτάθλημα (vids)

Η ιδιαίτερη σχέση... αγάπης του ΠΑΟΚ με τα πέναλτι συνεχίστηκε στον Βόλο και δείχνει μια πολύ σημαντική λεπτομέρεια που «αλλοιώνει» το πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ πέρασε από το Πανθεσσαλικό, επικρατώντας του Βόλου με 4-0, με τον Δικέφαλο του βορρά να «ξεκλειδώνει» το ματς με τον γνωστό τρόπο. Στο 19ο λεπτό οι ασπρόμαυροι πήραν και πάλι πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Μιτρίτσα και ανέλαβε να το εκτελέσει φυσικά, ο συνήθης ύποπτος, Γιάσμιν Κούρτιτς.

Ο Σλοβένος μέσος του κατάφερε και πάλι να βρει δίχτυα από την άσπρη βούλα και συνεχίζει να θυμίζει… Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, αφού είναι πρώτος σκόρερ στο πρωτάθλημα σκοράροντας είτε από πέναλτι είτε από φάουλ. Παράλληλα, ο Δικέφαλος «μεγαλώνει» το σερί του με κερδισμένα πέναλτι και φυσικά παραμένει πρώτος σε όλη την Ευρώπη, την ώρα όμως που υπάρχει μια πολύ σημαντική λεπτομέρεια.

Μια λεπτομέρεια που «αλλοιώνει» ένα ολόκληρο πρωτάθλημα, αφού ο Δικέφαλος του βορρά έχει κερδίσει 13 πέναλτι σε 18 παιχνίδια και σχεδόν όλα είναι σε καίρια σημεία των αναμετρήσεων που έχει δώσει. Είναι πέναλτι που δίνουν βαθμούς ή νίκες, αφού ο ΠΑΟΚ από τα 13 που έχει πάρει (είτε είναι είτε όχι) έχει ουσιαστικά πάρει τουλάχιστον 9 νίκες!

ΠΑΟΚ σημαίνει… πέναλτι

Συγκεκριμένα, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου έχει καταφέρει κάτι ανεπανάληπτο, αφού από την πρώτη αγωνιστική μέχρι σήμερα, έχει πάρει 9+1 πέναλτι την ώρα που το ματς είναι στην ισοπαλία. Για να αντιληφθεί κανείς για τι αλλοίωση πρωταθλήματος μιλάμε, ο Δικέφαλος του βορρά έχει σκοράρει από την άσπρη βούλα κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης (19/9/21) την ώρα που το ματς είναι στο 0-0, με τον Βιεϊρίνια να σκοράρει στο 27ο λεπτό.

Μια βδομάδα αργότερα στο ντέρμπι με την ΑΕΚ η ομάδα του Λουτσέσκου και πάλι κέρδισε πέναλτι, όμως με το σκορ στο 1-0 υπέρ του. Ο Κούρτιτς εκτέλεσε εύστοχα και «κλείδωσε» το τρίποντο για τον Δικέφαλο του βορρά. Στις 17/10 στο φοβερό ματς με τον Βόλο ο Δικέφαλος με το σκορ στο 3-3 κέρδισε πέναλτι, ωστόσο ο Βιεϊρίνια αστόχησε και η ομάδα του εντέλει πέταξε δυο βαθμούς μιας και το τελικό σκορ στην Τούμπα ήταν 4-4!

Από εκεί και πέρα, έχει συνεχόμενα ματς, όπου κέρδισε πέναλτι την ώρα που οι αναμετρήσεις ήταν στην ισοπαλία. Ειδικότερα, κέρδισε δυο (!) πέναλτι με τον Απόλλωνα Σμύρνης, με το πρώτο να είναι στο 0-0, ενώ ο Δικέφαλος πήρε μεταξύ άλλων πέναλτι κόντρα στον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο στο 1-1 (1-3 τελικό), στους Ζωσιμάδες κόντρα στον ΠΑΣ στο 0-0 (0-4 τελικό), αλλά και κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης στην Τούμπα.

Το «διπλά» πέναλτι με Αστέρα και Παναιτωλικό

Αυτό το ματς είναι και η πιο ιδιαίτερη περίπτωση, αφού ο Δικέφαλος πήρε δυο πέναλτι. Ένα στο 1-1 και ένα στο 2-2, με τους Αρκάδες να έχουν έντονα παράπονα και για τις δυο παραβάσεις, που τους στέρησαν δυο φορές τουλάχιστον έναν βαθμό.

Αν νομίζει όμως κανείς ότι η συγκομιδή βαθμών από πέναλτι σταματάει εδώ κάνει λάθος, μιας και υπάρχουν ακόμη τρεις περιπτώσεις που οι ασπρόμαυροι πήραν βαθμούς χάρη σε πέναλτι. Η μία και πιο τρανταχτή είναι κόντρα στον Παναιτωλικό πριν 10 μέρες στην Τούμπα, όπου πήρε 2 πέναλτι στο 0-0, με τον Κούρτιτς να χάνει το πρώτο στο 10ο λεπτό, αλλά να ευστοχεί στο δεύτερο στο 29′ «ξεκλειδώνοντας» το ματς.

Το «θαύμα» του Φωτιά, ο Βόλος και η «αλλοίωση»

Μετά το ματς με τους Αγρινιώτες όμως ακολούθησε και το περιβόητο «έγκλημα» του Βασίλη Φωτιά. Ο Έλληνας ρέφερι στην αναμέτρηση με τον ΟΦΗ στην Τούμπα, έκανε το αδιανόητο. Την ώρα που έβαλε γκολ ο ΟΦΗ με τον Τσιλιανίδη, γύρισε τη φάση πίσω και έδωσε πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ. Ένα πέναλτι μάλιστα που βάσει κανονισμών δεν είναι πέναλτι, με τον Κούρτιτς να αναλαμβάνει την εκτέλεση και πάλι και να ανοίγει το σκορ. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν 3-0 με τους Κρητικούς να είναι έξαλλοι με τη διαιτησία.

Κλείνοντας, τελευταία περίπτωση είναι αυτή του Πανθεσσαλικού, όπου ο ΠΑΟΚ μόλις στο 19′ κέρδισε άλλο ένα αμφισβητούμενο πέναλτι με τον Μίτριτσα. Το ποιός ανέλαβε την εκτέλεση είναι γνωστό (Κούρτιτς) και κάπως έτσι άνοιξε ο δρόμος για την άνετη νίκη του ΠΑΟΚ με 4-0 και τη δεύτερη θέση.

Όλα αυτά τα ματς με λίγα λόγια δείχνουν του λόγου το αληθές. Ότι υπάρχει αλλοίωση του πρωταθλήματος με τα πέναλτι του ΠΑΟΚ, αφού ο Δικέφαλος πέρα ότι έχει κερδίσει αρκετά αμφισβητούμενα (ίσως και αστεία) τα περισσότερα μάλιστα με το σκορ «ζωντανό» και συνήθως στο 0-0 ή την ισοπαλία. Ο ΠΑΟΚ με λίγα λόγια αυτή τη στιγμή έχει έχει 37 βαθμούς και είναι στη δεύτερη θέση, όμως αν βγάλει κανείς τα πέναλτι που έχει σκοράρει με το σκορ στην ισοπαλία τότε μιλάμε για μια ομάδα που δεν είναι καν στην εξάδα και τα play off.