Ήττα στο δεύτερο φιλικό για ΠΑΟΚ στο ντεμπούτο του Εκόνγκ (2-1)

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στο δεύτερο φιλικό του επί ολλανδικού εδάφους από την Γκόου Αχέντ Ινγκλς (2-1), με τον Τάισον να μοιράζει χαμόγελα και τον Εκόνγκ να ντεμπουτάρει. Αγωνία για Αουγκούστο.

Ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε να πάρει τη νίκη στο δεύτερο φιλικό της προετοιμασίας του στην Ολλανδία. Ηττήθηκε από την Γκόου Αχέντ Ινγκλς με 2-1, με τον Ραζβάν Λουτσέσκου να… τρίβει τα χέρια του για την κατάσταση του Τάισον, βλέποντας παράλληλα τον Εκόνγκ να ντεμπουτάρει με την ασπρόμαυρη φανέλα. Αγχώνονται στον ΠΑΟΚ με τον τραυματισμό του Αουγκούστο που αποχώρησε μόλις στο 29′.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά από τους Ολλανδούς στο ματς, είχε τις ευκαιρίες του με τους Μουργκ (17), Ζίφκοβιτς (25) και Μπράντον Τόμας (27).

Η αναποτελεσματικότητα του ΠΑΟΚ έκανε όμως και πάλι την εμφάνισή της. Αυτό εκμεταλλεύτηκαν οι Ολλανδοί που βρήκαν το γκολ στην πρώτη τους καλή στιγμή στο ματς στο 35′ με τον Λίντμεπργκ να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να κοντράρει στον Σόου και να καταλήγει στα δίχτυα του Ζίβοκοβιτς.

Ο ΠΑΟΚ απάντησε στο 47′ με τον Σβαμπ  να σκοράρει από κοντά με το κεφάλι μετά από δημιουργία του Τάισον, με τον πολύ ορεξάτο Βραζιλιάνο να έχει και ένα δοκάρι στο 60′. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι απειλητικός αλλά αναποτελεσματικός και σε ένα… ριμέικ του πρώτου ημιχρόνου οι Ολλανδοί σε μια απο τις λίγες καλές στιγμές τους έκαναν το 2-1 με τον Αντεκάνιε που με υπέροχο σουτ νίκησε τον Ταλιχμανίδη για το τελικό 2-1 υπέρ των Γκόου Αχέντ Ινγκλς.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Ζ. Ζίβκοβιτς, Λύρατζης, Εκόνγκ, Νάσμπεργκ, Ρ. Σοάρες, Τσιγγάρας, Αουγκούστο (29’ Σβαμπ), Μουργκ, Τάισον, Α. Ζίβκοβιτς, Τόμας

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν οι Ταλιχμανίδης, Κουλιεράκης, Μιχαηλίδης, Κωνσταντέλιας, Γκορνταζιάνι, Γιαξής, Βιεϊρίνια, Τσαούσης, Βρακάς, Τζίμας

Γκόου Αχέντ Ιγκλς (Χάκε): Ντε Λάνχε, Κάιπερς, Σέρα, Σόου, Μπλόμε, Γιανσάνα, Αμόφα (30’ Λακρουά), Έβερινκ, Σάατχοφ, Μπρόιμ, Λίντμπεργκ

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν οι Ντέιλ, Κράμερ, Τζέιμς, Ρόμενς, Αντεκάνιε, Αβεντισιάν, Β. Έντβαρντσεν, Ο. Έντβαρντσεν, Σμιτς, Ντέρκσεν, Γκαφούρ