Τα γκολ – ρεκόρ της 29ης αγωνιστικής

Ποια η σημειολογία των γκολ του Σάκχοφ, του Μασούρα και του Μαρτίνες κόντρα σε Λεβαδειακό, ΠΑΣ Γιάννινα και Παναιτωλικό αντίστοιχα.

Στην 29η αγωνιστική κυριαρχεί φυσικά η και με τη βούλα κατάκτηση του πρωταθλήματος από τον ΠΑΟΚ μετά από 34 ολόκληρα χρόνια. Σε αυτή την αγωνιστική όμως υπήρξαν και κάποια ρεκόρ όσον αφορά στα γκολ, που αξίζει να επισημανθούν.

Αρχικά το γκολ του Γεβγέν Σάκχοφ στο τρίτο μόλις λεπτό τον αγώνα με τον Λεβαδειακό ήταν το 300ο γκολ στο φετινό πρωτάθλημα για γηπεδούχο ομάδα.

Το γκολ που πέτυχε στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης του Πανιωνίου με τον ΠΑΣ ο Γιάννης Μασούρας ήταν το 500ο συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα.

Τέλος, στο Αγρίνιο, στο 22ο λεπτό του αγώνα του Παναιτωλικού με τον Άρη, ο Νίκολας Μαρτίνες πέτυχε το 200ο γκολ για φιλοξενούμενη ομάδα στο πρωτάθλημα.

Σημείωση: Στα γκολ υπολογίζονται και αυτά που προέρχονται από νίκες 3-0 χωρίς αγώνα.