Συνεχίζει ο Γ. Κωνσταντινόπουλος στο Contender της Κροατίας, αποκλείστηκαν στον 2ο προκριματικό γύρο Σγουρόπουλος, Σταματούρος

Ο υψηλός βαθμός δυσκολίας στο World Table Tennis Contender της Κροατίας φάνηκε από την αρχή για τους Έλληνες αθλητές.

Υπάρχει και η συνθήκη των νοκ άουτ αγώνων από την αρχή και όχι των γκρουπ, που γίνονταν μέχρι πρόσφατα κι έτσι δεν ήταν καθόλου απλό για τους διεθνείς μας να προχωρήσουν στα προκριματικά. Ο Γιώργος Κωνσταντινόπουλος είναι ο μόνος που συνεχίζει στο Ζάγκρεμπ, καθώς μετά από τη νίκη του στον 1ο γύρο δίνει αύριο Τρίτη 14 Ιουνίου τον επόμενο αγώνα του.

Ο Γιάννης Σγουρόπουλος και ο Γιώργος Σταματούρος σημείωσαν επίσης νίκες στον 1ο γύρο, αλλά ξαναμπήκαν στο τραπέζι το βράδυ της Δευτέρας και αποκλείστηκαν από δυνατούς αντιπάλους στους «64» των προκριματικών. Αμφίρροπο ήταν το παιχνίδι του Σγουρόπουλου, με τον τετράκις πρωταθλητή Ευρώπης των νεαρών ηλικιών να προηγείται 2-1 σετ του Τσέχου Λούμπομιρ Γιάνκαρικ, αλλά στο τέλος να χάνει με 3-2. Ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος στους άνδρες, η Κατερίνα Τόλιου και η Ελισάβετ Τέρπου στις γυναίκες αποκλείστηκαν στον 1ο προκριματικό γύρο. Στην τεχνική καθοδήγηση είναι ο προπονητής της εθνικής μας ομάδας ανδρών Κώστας Βατσακλής.

Θυμίζουμε ότι στο κυρίως ταμπλό προχωρούν μόνο 8 αθλητές και 8 αθλήτριες, μετά δηλαδή από 4 προκριματικούς γύρους. Των «128» ήταν τα ταμπλό των προκριματικών. Στους άνδρες ο Σγουρόπουλος (νούμερο 175 στην τρέχουσα παγκόσμια κατάταξη) είχε ντέρμπι στον 1ο γύρο απέναντι στον Μασιέ Κολοτζιέτσικ από την Αυστρία (Νο 243). Στις πιο κρίσιμες στιγμές υπερίσχυσε και πήρε την πρόκριση με 3-1 σετ (11-5, 8-11, 12-10, 14-12). Το βράδυ συνάντησε στους «64» τον Τσέχο Λούμπομιρ Γιάνκαρικ, που είχε προχωρήσει άνευ αγώνα (Νο 74). Σε ισορροπημένο ματς με διακυμάνσεις έχασε το 1ο σετ, μετά πέρασε εκείνος μπροστά με 2-1, αλλά τελικά λύγισε με 3-2 (6-11, 14-12, 11-9, 6-11, 7-11).

Ο Σταματούρος (Νο 480) είχε μπροστά του ασιατικό εμπόδιο και τα κατάφερε εξαιρετικά. Με σταθερά καλή απόδοση κατέβαλλε με 3-1 σετ τον Γιου Κβαν Το, έναν εξελίξιμο νεαρό από το Χονγκ Κονγκ (στην κατηγορία των ανδρών είναι νούμερο 698 στην τρέχουσα παγκόσμια κατάταξη). Τα σετ 9-11, 11-8, 11-4 και 11-9. Το απόγευμα στους «64» ο πρωταθλητής Ελλάδας του 2021 στο απλό ανδρών υποτάχθηκε στην ανωτερότητα του 1ου φαβορί των προκριματικών, του Ιμπραχίμα Ντιαβ από τη Σενεγάλη (Νο 64). Ηττήθηκε με 3-0 σετ κι έμεινε εκτός συνέχειας (7-11, 2-11, 3-11).

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε στον 1ο γύρο των προκριματικών ο Γ. Κωνσταντινόπουλος και απέκλεισε με 3-1 σετ τον Ιταλό Ντανιέλε Πίντο (Νο 235). Έχασε στην παράταση το 1ο σετ, αλλά στη συνέχεια ήταν πολύ αποτελεσματικός (11-13, 11-8, 11-2, 11-8). Ο φετινός πρωταθλητής Ελλάδας του διπλού ανδρών αντιμετωπίζει αύριο το μεσημέρι στους «64» τον Τσέχο (συμπαίκτη του Παναγιώτη Γκιώνη στην πολωνική Μπογκόρια) Πάβελ Σίρουτσεκ.

Ο αδερφός του Κ. Κωνσταντινόπουλος ήταν ανταγωνιστικός στον 1ο γύρο κόντρα στον Βέλγο Φλορέντ Λαμπιέ (Νο 248). Δεν εκμεταλλεύτηκε κάποια ευκαιρία για την κατάκτηση σετ όμως κι έτσι ηττήθηκε με 3-0 (7-11, 9-11, 9-11).

Στα απλό γυναικών του κροατικού WTT Contender οι πρωταθλήτριές μας δεν μπόρεσαν να προχωρήσουν στο ταμπλό των προκριματικών. Η Τόλιου (νούμερο 187 στο διεθνές ranking list) έδωσε αμφίρροπη αναμέτρηση στις «128» με την Ινδή Σβάστικα Γκος (No 174). Προηγήθηκε 2-0 σετ, μάλιστα στο 2ο κυριάρχησε χωρίς να χάσει πόντο, ωστόσο στη συνέχεια η πολύ αξιόλογη 19χρονη αντίπαλος ανέβασε την απόδοσή της και επικράτησε με 3-2 σετ (14-12, 11-0, 9-11, 2-11, 8-11).

Η Τέρπου (Νο 352) αντιμετώπισε στον 1ο γύρο τη Σαρλότ Κάρεϊ από την Ουαλία (No 212). Πάλεψε όλα τα σετ, αλλά δεν μπόρεσε να πιέσει περισσότερο και αποκλείστηκε με 3-0 σετ (6-11, 7-11, 7-11).