Ταταμπάνια – ΑΕΚ 25-24: «Αυτοκτόνησε» στην Ουγγαρία

Η ΑΕΚ έχασε δικό της ματς από την Ταταμπάνια (25-24) στην Ουγγαρία και πλέον το έργο της για πρόκριση στην επόμενη φάση του EHF European League γίνεται πολύ δύσκολο.

Πέμπτη σερί ήττα για την ΑΕΚ στο EHF European League. H Ένωση προηγήθηκε ακόμη και με πέντε γκολ διαφορά (12-17) κόντρα στην Ταταμπάνια, αστόχησε σε πέναλτι για να πάρει το προβάδισμα στο φινάλε, έχασε όμως τελικά με 25-24 στην Ουγγαρία και πλέον ψάχνει ένα μικρό θαύμα για να προκριθεί στους «16» της διοργάνωσης.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα (2-2, 3-3) με καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Ακόμα κι όταν επιδίωξε να το κάνει η Ταταμπάνια (6-4), η ΑΕΚ είχε τις απαντήσεις (6-6), προηγήθηκε μάλιστα με 9-8 και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 12-12.

Η Ένωση μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο μέρος και προηγήθηκε γρήγορα με +5 (12-17) δείχνοντας πως είναι το αφεντικό στο ματς. Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν όμως κάτω, άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά και ισοφάρισαν σε 22-22 περίπου δέκα λεπτά πριν το τέλος.

Με γκολ του Λέμος η ΑΕΚ προηγήθηκε ξανά (23-24) δύο λεπτά πριν το φινάλε, η Ταταμπάνια ισοφάρισε σε 24-24 και ο Τζηράς αστόχησε εκτέλεση πέναλτι για να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του.

Στα 40 δευτερόλεπτα για το τέλος η Ταταμπάνια έκανε το 25-24, ο Αραμπατζής δεν μπόρεσε να σκοράρει στην τελευταία επίθεση της ΑΕΚ η οποία ηττήθηκε και πλέον έχει πολύ δύσκολο έργο στα υπόλοιπα τρία ματς του ομίλου.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-3, 6-4, 7-7, 8-9, 12-12 (ημιχρ.), 12-14, 16-18, 18-21, 22-22, 23-23, 25-24.

ΤΑΤΑΜΠΑΝΙΑ: Τοτ, Γιουχάζ 2, Περενί, Χόρνιακ, Στόινιτς, Μπαρτούζ, Σουνάικο 2, Μπαλόγκ 2, Γκιόρι 7, Ούρμπαν 2, Αντσίν 6, Ζντόλικ 3, Ούσαλ, Φοτάχε, Φεκέτε 1, Μποντόρ.

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Μπουκοβίνας, Παπαδιονυσίου 1, Νικολαΐδης, Ουγκάλντε 4, Πλάθα 5, Λέμος 4, Αραμπατζής 4, Τζηράς, Μπριάτκα, Σεβέλεφ, Στεφάνοβιτς, Άντζελιτς, Μυλωνάς 4, Ηλιόπουλος, Μόγια, Καλόμοιρος 1.