ΑΕΣΧ Πυλαίας – Ολυμπιακός 27-36: Πέρασαν εύκολα από την Πυλαία οι «ερυθρόλευκοι»

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 36-27 της Πυλαίας στη Θεσσαλονίκη και ξεκίνησε με το «δεξί» τις υποχρεώσεις του στη Hanball Premier για το 2023.

Με το «δεξί» στο 2023 «μπήκε» η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού. Μετά την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου, οι πρωταθλητές Ελλάδας επέστρεψαν νικηφόρα στην Handball Premier, αφού επικράτησαν με 36-27 της Πυλαίας στη Θεσσαλονίκη, για τη 14η αγωνιστική.

Σε ένα σημαντικό εκτός έδρας ματς για το πρωτάθλημα, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε, πήρε μεγάλες διαφορές (+9) κόντρα στην περσινή Κυπελλούχο Ελλάδας και «καθάρισε» εύκολα το θετικό αποτέλεσμα, παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω (2-1), όμως με τη συμπλήρωση έξι λεπτών, πήρε προβάδισμα +3 (3-6), με γκολ του Κανδύλα. Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βέμπερ, στο 11ο λεπτό, οι πρωταθλητές Ελλάδας ξέφυγαν με +4 (4-8), με τον Μοντόρο να ανεβάζει τη διαφορά στο +5 (5-10), στο 16ο. Στο 17:02, ο Δομπρής έδωσε «αέρα» έξι τερμάτων (5-11) στον Ολυμπιακό, όμως η Πυλαία μείωσε σε 12-9.

Στο 26:53, ο Βέμπερ «έγραψε» το 14-9, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 14-11, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Στο 37:22, ο Καραμπουρνιώτης «βρήκε» δίχτυα, για το 20-16, ενώ στο 40:41, ο Παπαβασίλης έκανε το 23-17 στην κόντρα! Τρία λεπτά μετά (43:50), ο Νιόκας ανέβασε το δείκτη του σκορ στο +7 (25-18), με τον Παπαβασίλη να κάνει το 31-23, στο 53ο λεπτό.

Ο Βέμπερ «χτύπησε» ξανά, για το +9 (25-34), στο 57ο λεπτό, με τον Παπαβασίλη να διαμορφώνει το τελικό 36-27 υπέρ των «ερυθρόλευκων», με γκολ σε «νεκρό» χρόνο.