AEK – Oλυμπιακός 23-19: Πήρε τον τρίτο τελικό η Ένωση

Η ΑΕΚ επικράτησε με 23-19 του Ολυμπιακού στον τρίτο τελικό της Handball Premier, κάνοντας έτσι το 2-1 στη σειρά των τελικών.

Το 2-1 στη σειρά των τελικών της Handball Premier έκανε η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε 23-19 του Ολυμπιακού.

Οι ερυθρόλευκοι οι οποίοι πλήρωσαν το νεκρό τους διάστημα, μειώσαν τη διαφορά στο φινάλε (22-19), ωστόσο δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του ματς, έχοντας απέναντι τους έναν τρομερό Μάτσκεβιτς, ο οποίος κατέγραψε 21 αποκρούσεις!

Πλέον η σειρά επιστρέφει στην Ηλιούπολη (26/5, 19:30), εκεί όπου οι Πειραιώτες έχοντας φυσικά και τον κόσμο στο πλευρό τους θα επιδιώξουν να κάνουν το 2-2, στέλνοντας τη σειρά των τελικών σε πέμπτο ματς.

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω (2-0, 3-1), όμως μείωσε σε 3-2, με τον Δομπρή (5:52), με τον Παπαβασίλη να σκοράρει το δεύτερο του τέρμα, για την ισοφάριση (3-3), στο 7:30. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 6-4, 7-5 και 8-6, ο Παπαβασίλης μείωσε σε 8-7 (25:30) και ο Μοντόρο ισοφάρισε σε 8-8, στο 27:41. Οι πρωταθλητές Ελλάδας βρέθηκαν ξανά πίσω (9-8), όμως ο Οστρούτσκο, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (29:58), διαμόρφωσε το 9-9 του ημιχρόνου.

Στο 34:53, ο Νιόκας μείωσε σε 12-11, με γκολ στην κόντρα. Ωστόσο, ο Θρύλος «κόλλησε» επιθετικά, για περίπου 14 λεπτά και έμεινε πίσω με 19-11, με τον Παπαβασίλη να μειώνει σε 19-12, στο 48:42. Νέο γκολ του Παπαβασίλη και 19-13, στο 49:40, με τον Πασσιά να μαζεύει τη διαφορά στο -5 (19-14), με δυνατό σουτ (50:30). Στο 54:42, οι «ερυθρόλευκοι» πλησίασαν στα τέσσερα τέρματα (21-17), με τον Καραμπουρνιώτη, ενώ ένα λεπτό μετά, ο Μοντόρο έκανε το 22-18. Νέο γκολ του Καραμπουρνιώτη και 22-19, τρία λεπτά πριν από το φινάλε, διάστημα στο οποίο ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι καλύτερο και γνώρισε την ήττα (23-19).

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 4-4, 6-5, 7-6, 8-6, 9-9 (ημ), 12-11, 15-11, 18-11, 19-13, 21-17, 23-19

ΑΕΚ: Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής, Τικ 1, Ζίβκοβιτς, Καλύβας, Μαντάλινιτς 8, Τσέπιτς 1, Νικολαΐδης, Ηλιόπουλος 6, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 1, Αλμέιδα 2, Άρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτομπί, Ρογκούλσκι, Λέμος 3, Κεδέρης.

Ολυμπιακός: Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 3, Παπαβασίλης 5, Κανδύλας, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 1, Δομπρής 3, Μπουρζέ, Πασσιάς 2, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο 1, Γκρατζάν, Μιχαηλίδης, Μπάουερ