Νίκησε την Μπεσίκτας και έκανε το 2/2 στην Οχρίδα ο εκπληκτικός Ολυμπιακός (29-26)

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Ολυμπιακό και νέα φιλική νίκη επί της Μπεσίκτας (29-26).

Το «δύο στα δύο» στο διεθνές τουρνουά στην Οχρίδα πραγματοποίησε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού. Μετά τη νίκη με 34-31, στο πρώτο ματς στο τουρνουά της Β. Μακεδονίας, οι Κυπελλούχοι Ελλάδας «έβγαλαν» με επιτυχία και το δεύτερο δυνατό «τεστ» κόντρα στην ισχυρή Μπεσίκτας, αφού επικράτησαν με 29-26.

Κόντρα σε μία ομάδα υψηλού επιπέδου, με 16 πρωταθλήματα Τουρκίας, 14 Κύπελλα και 13 Super Cup, αλλά και έξι παρουσίες στο Champions League (η τελευταία το 2020-21), ο Θρύλος, με εξαίρεση μερικά «νεκρά» διαστήματα, κυριάρχησε στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, πήρε μεγάλες διαφορές και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στο τουρνουά της Οχρίδας, με πρώτο σκόρερ τον Σλίσκοβιτς, με επτά γκολ. Την Παρασκευή (25/8), οι «ερυθρόλευκοι» συνεχίζουν τις υποχρεώσεις τους στο διεθνές τουρνουά της Β. Μακεδονίας, αφού στις 12:00, δίνουν το τρίτο τους ματς, με αντίπαλο την Golden Art.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με καλό ρυθμό στο ματς και παρότι βρέθηκε πίσω (1-0), ισοφάρισε (1-1) άμεσα, με τον Καραμπουρνιώτη, με τον Τζηρά να δίνει προβάδισμα 2-1, δύο λεπτά μετά την έναρξη. Η τουρκική ομάδα προσπέρασε (3-2), ο Σλαβούλιτσα ισοφάρισε σε 3-3, με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών στο ματς, όμως στη συνέχεια, οι Κυπελλούχοι Ελλάδας «κόλλησαν» στην επίθεση, υπέπεσαν σε αρκετά λάθη και έμειναν πίσω με 6-3. Στο σημείο αυτό, ο Νίκος Γραμματικός κάλεσε τάιμ άουτ, με τον Θρύλο να ανεβάζει «στροφές» και τον Δομπρή να μειώνει σε 6-4, στο 10ο λεπτό, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση, ο Σλαβούλιτσα έκανε το 6-5 στην κόντρα. Η Μπεσίκτας ξέφυγε ξανά με +2 (7-5), ο Τζηράς μείωσε και πάλι (7-6), όμως οι «ερυθρόλευκοι» δέχθηκαν ένα ακόμα τέρμα, για το 8-6, με τη συμπλήρωση 15 λεπτών. Στο 20ο λεπτό, ο Τσιγαρίδας μείωσε σε 9-7 για τον Ολυμπιακό, με τον Σλίσκοβιτς να «γράφει» το 9-8, με εξαιρετική ατομική προσπάθεια! Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας «έσφιξαν» στην άμυνα, έκλεψαν μπάλες και ο Τζηράς ισοφάρισε σε 9-9, στο 25ο λεπτό, με τον Τζίμπουλα να δίνει προβάδισμα, μετά από ώρα, κάνοντας το 10-9. Νέο γκολ του Τζηρά και 11-10 ο Θρύλος, δύο λεπτά πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, με τον Πασσιά να κάνει το 12-11 και τον Τζίμπουλα το 13-12 και το 14-12.

Δυνατά «μπήκαν» οι «ερυθρόλευκοι» και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Βίντα να κλέβει την μπάλα και να σκοράρει στην κόντρα, για το 15-12, στο 31ο λεπτό. Πέντε λεπτά μετά, ο Σλίσκοβιτς έκανε το 18-16 και στη συνέχεια, το 19-17, ενώ «χτύπησε» δύο ακόμα φορές, για το +4 (17-21). Νέο γκολ του Βίντα και +5 (17-22) ο Ολυμπιακός, στο 43ο λεπτό, με τον Σλίσκοβιτς να «γράφει» και το 23-18, στο 45:05. Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, διατηρώντας την κυριαρχία τους, με τον Παπαβασίλη να κάνει το 27-23, μετά από εξαιρετική ασίστ του Σάββα, με τη συμπλήρωση 52 λεπτών. Ανάλογη η εικόνα στα εναπομείναντα λεπτά, με τον Θρύλο να επικρατεί με 29-26, σε ένα πολύ δυνατό ματς στην Οχρίδα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς 4, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 2, Βίντα 2, Τζίμπουλας 4, Παπαντωνόπουλος, Βαμβακάρης, Σλίσκοβιτς 7, Δομπρής 1, Τσιγαρίδας 1, Πασσιάς 1, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα 2, Κάβτσιτς 1, Μιχαηλίδης, Σάββας 2