Με… φόρα από το Super Cup ο Ολυμπιακός, πέρασε εμφατικά από την Δράμα! (31-41)

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε την πορεία της στο φετινό πρωτάθλημα η ομάδα του Ολυμπιακού που νίκησε εκτός έδρας με 41-31 τη Δράμα.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε την πορεία της στο φετινό πρωτάθλημα, η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή. Με πρώτο σκόρερ τον Τζηρά με 11 γκολ (εννιά ο Σάββας), ο Θρύλος επικράτησε με 41-31 της Δράμας εκτός έδρας, για την 1η αγωνιστική της Handball Premier, πραγματοποιώντας πολύ καλό ξεκίνημα. Μετά τη νίκη (25-26) επί της ΑΕΚ στο αθλητικό κέντρο Δαϊς και την κατάκτηση του Super Cup, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν εξαιρετική πρεμιέρα στο πρωτάθλημα της σεζόν 2023-24, αφού πέρασαν με… σπασμένα «φρένα» από μία δύσκολη έδρα, παίρνοντας προβάδισμα ακόμα και με +12 (28-40) κόντρα στη Δράμα!

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και στο 3:13, προηγήθηκε με 4-2, με γκολ του Σάββα στην κόντρα, με τον Μοντόρο να ανεβάζει τη διαφορά στο +3 (3-6), με τη συμπλήρωση επτά λεπτών. Στο 15ο λεπτό, ο Κανδύλας «βρήκε» δίχτυα, κρατώντας το +3 (7-10) του Θρύλου, ενώ ο Σάββας «έγραψε» το 13-10, στο 19:19. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 29:20, ο Τζίμπουλας έδωσε «αέρα» τεσσάρων τερμάτων, για το 19-15 του ημιχρόνου.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα +12 (28-40) στο δεύτερο ημίχρονο!

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε… καταιγιστικά, αφού στο 34ο λεπτό, έφτασε στο +8 (16-24), με τους Βίντα (30:25, 33:10, 33:43) και Σάββα (30:25, 31:00) να σκοράρουν. Ο Σλίσκοβιτς επανάφερε το +8 (19-27) του Θρύλου, στο 37ο λεπτό, ενώ ο Τζηράς δήλωσε ξανά «παρών», για το +9 (19-28), στο 38:10. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν σε υψηλό ρυθμό, φτάνοντας στο +10 (19-29), στο 40ό λεπτό, με τέρμα του Παπαβασίλη, ενώ ο Πασσιάς έκανε το 31-21, στο 43:13. Η Δράμα μείωσε σε 31-24, όμως ο Σλίσκοβιτς «απάντησε» άμεσα, κάνοντας το 32-24, στο 46ο λεπτό, με τον Τζηρά να «χτυπάει» από τα εξτρέμ (47:17), για το 35-27. Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού επέστρεψε στο +9 (25-34), με γκολ του Παπαβασίλη (49:20), ενώ ο Τζηράς σκόραρε για άλλη μία φορά, για το +10 (26-26), στο 52ο λεπτό, με τον προπονητή της Δράμας να καλεί τάιμ άουτ! Πέντε λεπτά πριν από το φινάλε, ο Τζηράς πέτυχε ένα ακόμα τέρμα, με τον Ολυμπιακό να φτάνει για πρώτη φορά στο ματς στο +11 (27-38), ενώ 46:52, ο Μιχαηλίδης έκανε το +12 (28-40). Στο 58ο λεπτό, ο Σλαβούλιτσα πέτυχε το 41ο γκολ του Θρύλου, για το 41-30, με τη Δράμα να μειώνει, για το τελικό 41-31.

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 4-7, 6-9, 10-13, 13-16, 15-19 (ημχ.), 18-25, 20-29, 24-31, 26-34, 27-37, 31-41

Δράμα (Βαλαβάνης): Κοτσιώνης 2, Χαϊτίδης 5, Κοτσαμαρίλογλου, Πολύδωρος 4, Λατσάκου, Τοζακίδης, Τόσκας 10, Τουνγκελίδης, Βασιλείου, Ζαχαρόπουλος, Καλαϊτζίδης, Μανωλούδης 2, Ντάκαρης, Κόρσακ, Παπαδόπουλος 8, Σίνα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς 11, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 3, Βίντα 4, Τζίμπουλας 2, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 3, Δομπρής, Τσιγαρίδας 1, Πασσιάς 1, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα 1, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 9

Διαιτητές: Γράψας-Κυριακού, Δίλεπτα: 1-5, Πέναλτι: 2/3-4/5

Δηλώσεις:

Δημήτρης Τζήρας: «Σήμερα, γνωρίζαμε ότι θα αντιμετωπίσουμε έναν αξιόλογο αντίπαλο, που είναι επικίνδυνος στην έδρα του. Πιστεύω, ήμασταν πολύ σοβαροί στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς και δεν δώσαμε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης. Μετουσιώσαμε την καλή μας άμυνα σε εύκολους αιφνιδιασμούς, κάτι που θα μπορούσα να χαρακτηρίσω ως ατού της φετινής μας ομάδας. Εμείς σαν Ολυμπιακός θέλουμε να δείχνουμε μια σταθερά καλή εικόνα σε όλα τα ματς, γιατί με αυτόν τον τρόπο, πιστεύω σεβόμαστε τον εαυτό μας και τη δουλειά που έχουμε ρίξει στις προπονήσεις από την αρχή στην προετοιμασία».