Περίπατος της Εθνικής Νεανίδων στην πρεμιέρα του Παγκόσμιου

Η Εθνική Νεανίδων ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στη διοργάνωση, αφού επιβλήθηκε εύκολα της Βραζιλίας με 18-6.

«Με το δεξί» μπήκε η εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των Νεανίδων στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, η «αυλαία» του οποίου άνοιξε σήμερα (27/8) στο Βελιγράδι.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στη διοργάνωση, αφού επιβλήθηκε εύκολα της Βραζιλίας με 18-6. Ο επόμενος αντίπαλος για τα κορίτσια του Κώστα Δήμου είναι το Ουζμπεκιστάν (28/8, 09:20).

Τα οκτάλεπτα: 3-0, 4-2, 6-4, 5-0.

Ο αγώνας δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική, αφού η ελληνική ομάδα ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 6-0 στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Παρά τις προσπάθειες της Βραζιλίας που μείωσε σε 6-2, περίπου ένα λεπτό πριν το ημίχρονο, και σε 12-6, σχεδόν 1,5 λεπτό πριν το τέλος του τρίτου οκταλέπτου, η ελληνική ομάδα επέβαλε το ρυθμό της και «άνοιξε» εκ νέου την διαφορά, η οποία έφτασε στα 12 γκολ και το τελικό 18-6.

ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Δήμου): Αρχοντάκη, Φουντωτού, Π. Νίνου 1, Λούδη 1, Κανετίδου, Γιαννοπούλου, Ειρ. Νίνου 6, Μυριοκεφαλιτάκη 6, Κατσίμπρη 1, Δούλη, Κοντονή 3, Μπιτσάκου, Γιαννακέα.