Ολυμπιακός – Βουλιαμένη 8-7

Με γκολ της Αλεξάνδρας Ασημάκη δυο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 8-7 κόντρα στη Βουλιαγμένη στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της Α1 πόλο ανδρών.

Ο Ολυμπιακός με «όπλο» την άμυνα και τα «χρυσά» γκολ της Ασημάκη στην εκπνοή πήρε τη νίκη με 8-7 επί της Βουλιαγμένης, στον αγώνα της 5ης αγωνιστικής, της πρώτης φάσης, του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών. Οι Ερυθρόλευκες με σερί 3-0 έκαναν το 3-5, 6-5, και εν τέλει πήραν τη νίκη με γκολ στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Οι δύο ομάδες είχαν την προσοχή τους στην άμυνα και στα πρώτα λεπτά προσπαθούσαν να κρατήσουν αλώβητες τις εστίες τους. Οι νταμπλούχες άνοιξαν το σκορ με την Μαργαρίτα Πλευρίτου στο 6:52. Η προσπάθεια της Ελευθεριάδου σταμάτησε στο δοκάρι και η Βουλιαγμένη απάντησε με τις Χυδηριώτη και Νίνου για να ολοκληρωθεί το πρώτο οκτάλεπτο με σκορ 1-2.

Η Μυριοκεφαλιτάκ, από τη θέση του φουνταριστού, έφερε το παιχνίδι στα ίσα (2-2).  Η Βουλιαγμένη όμως πάλι στην παίκτρια παραπάνω προηγήθηκε με 2-3 με γκολ της Ξενάκη. Η Βουλιαγμένη προηγήθηκε για πρώτη φορά με δύο γκολ (2-4) με γκολ της Πάτρα στην παίκτρια παραπάνω. Στα μέσα του δεύτερου οκταλέπτου η Ελευθερία Πλευρίτου, έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, σε εκτέλεση πέναλτι, αλλά η Τσουκαλά λίγο αργότερα μείωσε για τον Ολυμπιακό σε 3-4, στον παίκτη παραπάνω. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 3-5.

Στην τρίτη περίοδο η Μυριοκεφαλιτάκη, στο 6:09, έκανε το 4-5 και η Έγκενς έφερε το παιχνίδι στα ίσα (5-5), σκορ που έμεινα μέχρι τη λήξη του τρίτου οκταλέπτου. Η Καναδεζα, διεύρυνε το σερί του Ολυμπιακού (3-0), δίνοντας, μετά από ώρα, εκ νέου προβάδισμα στις νταμλούχες Ελλάδας, με 6-5. Η Βουλιαγμένη δεν τα παράτησε, όμως οι αθλήτριες του Χρήστου Παυλίδη βρήκαν και πάλι απάντηση.

Το φινάλε του αγώνα ήταν δραματικό, με τις δυο τερματοφύλακες να αποκρούουν διαδοχικές επιθέσεις και στα δυο δευτερόλεπτα η Αλεξάνδρα Ασημάκη, έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό με 8-7!

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 2-3, 2-0, 3-2

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Πλευρίτου Μ. (π/π, 6:52), 1-1 Χυδηριώτη (περιφέρεια, 3:35), 1-2 Νίνου Ε. (π/π, 2:37)

2ο οκτάλεπτο: 2-2 Μυριοκεφαλιτάκη (φουνταριστός, 6:34), 2-3 Χυδηριώτη (περιφέρεια, 6:10), 2-4 Πάτρα (π/π, 4:34), 3-4 Τσουκαλά (π/π, 3:13), 3-5 Χυδηριώτη (π/π, 2:38)

3ο οκτάλεπτο: 4-5 Μυριοκεφαλιτάκη (π/π, 6:09), 5-5 Έγκενς (π/π, 2:12)
4ο οκτάλεπτο: 6-5 Έγκενς (φουνταριστός, 7:44), 6-6 Ελληνιάδη (π/π, 4:28), 7-6 Πλευρίτου Ε. (κόντρα, 3:28), 7-7 Ξενάκη (φουνταριστός, 1:04), 8-7 Ασημάκη (π/π, 00:02)

Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ελ 1., Έγκενς 2, Ελευθεριάδου, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου, Ασημάκη 1, Πλευρίτου Μ. 1, Μπάκλινγκ, Πλευρίτου Β., Τσουκαλά 1, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Σταματοπούλου, Φουντωτού

Βουλιαγμένη (Καμμένου): Τζόνσον, Νίνου Π., Χυδηριώτη 3, Ελληνιάδη 1, Γιαννοπούλου, Ξενάκη 1, Νίνου Ε. 1, Πάτρα 1, Κοκκινάκη, Διαμαντοπούλου, Ιωαννίδη, Μαστρόκαλου, Κοτσιώνη, Μουστοκαριά, Γκίλλα