Χρυσός Βασιλιάς – Ο Μύθος Τεντόγλου «πέταξε» στα 8.52 μ. και πήρε ακόμη ένα χρυσό (vids)

Το έκανε ξανά! Ο Μίλτος Τεντόγλου με ένα άλμα στα 8,52μ το οποίο αποτελεί ρεκόρ αγώνων κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου στο Μόναχο και έκανε για ακόμη μια φορά τον κόσμο να μιλά για αυτόν.

Στην κορυφή της Ευρώπης ο Μίλτος Τεντόγλου.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μονάχου και το επιβεβαίωσε με τον πιο εκωφαντικό τρόπο κάνοντας ένα άλμα στα 8,52μ το οποίο αποτελεί κορυφαία επίδοση στον κόσμο.

Μάλιστα έγινε ο τέταρτος  back to back πρωταθλητής Ευρώπης μετά τους Βίλεμ Λέχουμ, Ιγκορ Τερ Οβανεσιάν και Γκρεγκ Ράδερφορντ.

Το πρώτο άλμα του Μίλτου ήταν μεγάλο, ωστόσο άκυρο.  Ο 24χρονος πρωταθλητής ανέβηκε στην δεύτερη προσπάθεια του  στα 8.23μ., για να «απογειωθεί» αμέσως μετά στα 8.35μ. στην τρίτη του προσπάθεια.

Για να φτάσουμε στην τέταρτη προσπάθεια εκεί όπου ο Τεντόγλου, έβαλε τέλος στον τελικό. Με ένα τεράστιο άλμα στα 8,52μ το οποίο αποτελεί κορυφαία επίδοση στον κόσμο καπάρωσε το χρυσό και ανάγκασε για ακόμη μια φορά τον κόσμο να μιλά για αυτόν.