Μεντβέντεφ: Με ανατροπή πήρε την κούπα στη Βιέννη

Με μεγάλη ανατροπή ο Ντανίλ Μεντβέντεφ νίκησε με 2-1 σετ τον Σαποβάλοφ και πήρε την κούπα στο όπεν της Βιέννης.

Ο Ντανίλ Μεντβέντεφ ήταν ο μεγάλος νικητής του όπεν της Βιέννης αφού ανέτρεψε το σκορ και νίκησε με 2-1 σετ (4-6, 6-3, 6-2 σε 2 ώρες και 15 λεπτά) τον Ντένις Σαποβάλοφ.

Στο πρώτο σετ ο Σαποβάλοφ ήταν εξαιρετικός και πήρε σχεδόν (18/19) όλους τους πόντους που προήλθαν από το πρώτο του σερβίς και έκανε το 0-1. Εκεί ο Μεντβέντεφ πήρε μπρος και στο δεύτερο σετ ήταν κυρίαρχος και έστειλε το ματς στο τελευταίο σετ.

Εκεί βρέθηκε πολύ γρήγορα σε πλεονεκτική θέση αφού πήρε 2 μπρεικ και μετά από 7 match point τελείωσε τον τελικό και με αυτή τη νίκη επέστρεψε στο Νο.3 της παγκόσμιας κατάταξης.

Με την πορεία του στην αυστριακή πρωτεύουσα ο Μεντβέντεφ εξασφάλισε (από χθες) το έκτο εισιτήριο για το ATP Finals του Τορίνο (13-20/11) και ετοιμάζεται για την τέταρτη διαδοχική παρουσία του.