Τσιτσιπάς – Τσόριτς 2-1: Κατάθεση ψυχής από τον Στέφανο και σπουδαία νίκη για την Ελλάδα!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα, επικράτησε του «κακού του δαίμονα», Μπόρνα Τσόριτς, με 2-1 σετ και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά της Ελλάδας με την Κροατία

Στο απόλυτο θρίλερ «μίλησε» το μέταλλο νικητή του Στέφανου Τσιτσιπά! Μπορεί να χρειάστηκε έξι match point, μπορεί να έπαιζε κόντρα στον «κακό του δαίμονα», Μπόρνα Τσόριτς, αλλά κατάφερε να πάρει μία σημαντική νίκη για την Ελλάδα στο United Cup, καθώς επικράτησε με 2-1 σετ (0-6, 7-6 (4), 7-5).

Η Ελλάδα ισοφάρισε τη σειρά των προημιτελικών με την Κροατία σε 1-1, ενώ στις 11:30 αγωνίζεται η Σάκκαρη με τη Μάρτιτς.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τον Τσιτσιπά, καθώς στο πρώτο σετ ήταν αλάνθαστος και σαρωτικός και επικράτησε με 6-0 του αντιπάλου του! Στο δεύτερο σετ, όμως, η εικόνα ήταν διαφορετική. Ο Κροάτης έσωσε δύο matchpoint και οδήγησε στο tie break, όπου τελικά το κατέκτησε.

Στο τρίτο σετ ο Τσόριτς προηγήθηκε με 4-1, έδειχνε να ελέγχει το ματς, αλλά ο Τσιτσιπάς «μίλησε» την κατάλληλη στιγμή, το γύρισε και πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη για τον ίδιο και την Ελλάδα!