Αποκλεισμός για την Γραμματικοπούλου στο Βουκουρέστι

Η Βαλεντίνι Γραμματικοπούλου δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με 2-1 σετ από την Άννα Μπόνταρ στον 1ο γύρο στο 125άρι τουρνουά του Βουκουρεστίου.

Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου προσπάθησε απέναντι στην Άννα Μπόνταρ από την Ουγγαρία, όμως στο τέλος έφυγε με σκυμμένο κεφάλι από το κορτ καθώς ηττήθηκε με 2-1 σετ (6-3,2-6,6-4) στον 1ο γύρο στο 125άρι τουρνουά το οποίο γίνεται στο Βουκουρέστι.

Η 26χρονη Ελληνίδα τενίστρια, δεν εκμεταλλέυτηκε το καλό της ποσοστό στο σερβίς, κατακτώντας μόλις 40 πόντους. Η Μπόνταρ (Νο.110) πήρε τους 31 από τους 50 πόντους από το 1ο σερβίς και οι δύο παίκτριες πέτυχαν από πέντε break.

Τα δύο «break», η Μπόνταρ τα πέτυχε στο 3ο σετ, που τη βοήθησαν να προκριθεί στη φάση των «16», έπειτα από αγώνα δύο ωρών και 22 λεπτών. Η Γραμματικοπούλου για δεύτερο σερί αγώνα γνωρίζει την ήττα στις λεπτομέρειες, μερικές ημέρες πριν είχε χάσει από την έμπειρη Αλίζ Κορνέ με 6-4, 4-6, 7-5 στο Μπάρι.