ATP Cup: Ξεκίνησαν με ήττες Τσιτσιπάς και Περβολαράκης

Στέφανος Τσιτσιπάς και Μιχάλης Περβολαράκης ηττήθηκαν στους πρώτους αγώνες τους στο ATP Cup και η Ελλάδα βρίσκεται ήδη με 2-0 πίσω στο σκορ από τον Καναδά.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε με 2-0 σετ από τον Σαποβάλοφ στο ATP Cup και έτσι η Ελλάδα βρίσκεται πίσω στο σκορ με 2-0 κόντρα στον Καναδά (είχε προηγηθεί η ήττα του Περβολαράκη).

Ο Καναδός πήρε τα σετ με 7-6 (6), 7-6 (4) για να χαρίσει τη νίκη στη χώρα του, ενώ λίγη ώρα νωρίτερο ο Μιχάλης Περβολαράκης είχε ηττηθεί επίσης με 2-0 από τον Αλιασίμ.

Πλέον οι δύο ομάδες ετοιμάζονται για το διπλό για να ολοκληρωθεί το πρώτο tie του 6ου ομίλου της διοργάνωσης. Στα προημιτελικά εκτός από τις 6 πρώτες ομάδες των ομίλων, θα προκριθούν και οι 2 καλύτερες δεύτερες.

«Είναι απίστευτη νίκη για εμένα, Το να νικήσω έναν παίκτη σαν αυτόν σημαίνει πολλά για εμένα», δήλωσε μετά τον αγώνα ο Σαποβάλοβ, δείχνοντας τον σεβασμό που τρέφει για τον Στέφανο Τσιτσιπά.

Η Ελλάδα έχει ακόμα δύο αντιπάλους, αφού θα ακολουθήσουν οι αγώνες με Γερμανία (05/01) και Αυστραλία (07/01).