Τσιτσιπάς: Ήττα στο διπλό

Την ήττα με 2-0 σετ γνώρισαν Τσιτσιπάς/ Ζίμονσιτς στον πρώτο γύρο του τουρνουά του Ρότερνταμ από τους Ροζέρ/ Τεκάου.

Ανυπέρβλητο αποδείχτηκε το εμπόδιο των Ροζέρ και Τεκάου για τον Στέφανο Τσιτσιπά και τον Νεμάνια Σίμοντσιτς στο πρώτο γύρο του διπλού του τουρνουά του Ρότερνταμ. Σε έναν αγώνα που διήρκησε μόλις 48 λεπτά οι σπεσιαλίστες του διπλού και νο. 4 του ταμπλό του τουρνουά επικράτησαν με 2-0 σετ (6-2, 6-2) του διδύμου Τσιτσιπά . Σίμοντσιτς.

Οι Ροζέρ και Τεκάου υπερασπίζονταν τα σερβίς τους σε όλα τα games της αναμέτρησης και κέρδισαν τους 23 από τους 25 πόντους στα πρώτα τους σερβίς. Έκαναν το πρώτο μπρέικ του ματς στο 4ο γκέιμ του σετ και θα κλείσουν το σετ με δεύτερο μπρέικ στο όγδοο γκέιμ. Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο πήραν και το δεύτερο σετ, φτάνοντας στη νίκη με 2-0 σετ.

Ο Τσιτσιπάς αντιμετωπίζει αύριο τον Πολωνό Ούμπερτ Ούρκατς (νο. 29 της παγκόσμιας κατάταξης) στις 20:30 και με νίκη θα προκριθεί στα οκτώ ζευγάρια της δεύτερης φάσης.