ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 1-3: Κυρίαρχος στην Πυλαία

Μεγάλη νίκη για τον Παναθηναϊκό στην Πυλαία, με τους «πράσινους» να επικρατούν με 3-1 σετ του ΠΑΟΚ και να ανεβαίνουν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Σούπερ Παναθηναϊκός «καθάρισε» τον ΠΑΟΚ κι έπιασε κορυφή στην Volley League! Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, οι «πράσινοι» επικράτησαν με 3-1 σετ του Δικεφάλου μέσα στην Πυλαία και ανέβηκαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της β’ φάσης με 16 βαθμούς έναντι 15 των γηπεδούχων.

Kορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Θανάσης Πρωτοψάλτης, με το «τριφύλλι» να έχει μεγάλο του όπλο το εξαιρετικό του σερβίς. Από την άλλη ο ΠΑΟΚ που δεν είχε τους Κουμεντάκη και Μπράουν, δεν κατάφερε να καλύψει τα κενά τους και να αποφύγει την ήττα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο σετ και έχοντας εξαιρετικό μπλοκ προηγήθηκε με +6 (1-7). Οι φιλοξενούμενοι διατηρήθηκαν στον ίδιο ρυθμό μέχρι τα μισά του πρώτου σετ (8-16) και στη συνέχεια με τον Κουκλίνσκι να δίνει τον ρυθμό, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 19-21, αλλά δεν κατάφερε να φέρει τούμπα το σετ και οι «πράσινοι» έκαναν το 0-1 με 23-25.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε γρήγορα με +3 (3-6), ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και γύρισε το ματς για το 9-8, αλλά η ομάδα του Ανδρεόπουλου δεν είχε όρεξη για αστεία. Με τον Πρωτοψάλτη να είναι ασταμάτητος, έκανε το σκορ 10-14 και λίγο αργότερα 12-20 για να φτάσει τελικά εύκολα στην κατάκτηση του σετ του με 16-25.

Για ακόμη ένα σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα και βρέθηκε στο +4 (3-7), ο ΠΑΟΚ όμως μάζεψε σύντομα τη διαφορά, προηγήθηκε με 8-7 και έφτασε και στο 18-14. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, μείωσε σε 20-19, αλλά με σερί καλές επιθέσεις ο ΠΑΟΚ πήρε το σετ με 25-21.

Με 1-5 ξεκίνησε το τέταρτο σετ, ο Καλμαζίδης κάλεσε γρήγορα τάιμ άουτ, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν έχασε τον ρυθμό του και έμεινε μπροστά με 14-18. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ψαλιδίσει σιγά σιγά τη διαφορά, ισοφάρισε σε 24-24, αλλά με δύο σερί πόντους οι «πράσινοι» έκαναν το 24-26 και πήραν το ματς με 3-1 σετ.

Τα σετ: 23-25, 16-25, 25-21, 24-26