Ολυμπιακός – Μίλων 3-1: Γερά στο κόλπο του τίτλου οι ερυθρόλευκοι

Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε εύκολα με 3-1 σετ το εμπόδιο του Μίλων στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» και παρέμεινε ζωντανός στο κυνήγι του τίτλου της Volley League τρείς αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Πολύ καλή εμφάνιση και καθαρή νίκη για τον Ολυμπιακό επι του Μίλωνα. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 3-1 στο Ρέντη και παραμένουν γερά στο κόλπο του τίτλου της Volley League, τρείς αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Η ομάδα του Αλμέρτο Τζουλιάνι, ήταν σοβαρή και αποτελεσματική, έχοντας σε πολύ καλη ημέρα τους Τέπαν, Πέριτς και Μιγιαΐλοβιτς! Πλέον οι Πειραιώτες στρέφουν το βλέμμα τους στα δύο επερχόμενα ντέρμπι με ΠΑΟΚ(17/4) και Παναθηναϊκό(21/4), με στόχο το 2χ2 που θα τους δώσει την δυνατότητα να ανέβουν στην κορυφή και να φτάσουν μια ανάσα από τον τίτλο του πρωταθλητή.

Τόσο ο Ολυμπιακός, όσο και ο Μίλωνας μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πήγαιναν πόντο-πόντο στην αρχή του πρώτου σετ. Ο Ολυμπιακός πήρε τους πρώτους του πόντους από Τέπαν και Πέριτς, ισοφαρίζοντας σε 2-2, με τον Ζουπάνι να παίρνει πόντο σε πρώτο χρόνο και να ισοφαρίζει εκ νέου σε 4-4. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα ο Ολυμπιακός πήρε το πάνω χέρι στην αναμέτρηση και άρχισε να αποκτά σημαντική διαφορά από τους αντιπάλους του, για να φτάσει στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-19.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα της Νέας Σμύρνης μπήκε πιο δυναμικά και «όπλο» της την πολύ καλή υποδοχή, έβαλε αρκετά δύσκολα στους ερυθρόλευκους, φτάνοντας στην ισοφάριση με 22 -25.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με ένταση και κόκκινη κάρτα στον Αλμπέρτο Τζουλιάνι, ο οποίος είχε έντονα παράπονα από τη διαιτησία των δύο προηγούμενων σετ, ενώ στη συνέχεια και ο Πέριτς δέχτηκε την ίδια ποινή από την διαιτητή της αναμέτρησης! Έτσι, ο Μίλωνας πήρε προβάδισμα στο σκορ με 2-0, χωρίς καν να ‘χει αγωνιστεί στο τρίτο σετ!

Ωστόσο κάπου εκεί οι Πειραιώτες ανέβασαν την απόδοση τους, και με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Πέριτς και Μιγιάλοβιτς έφτασαμ στο 2-1 με 25-16.

Ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε πίσω στην αρχή του τέταρτου σετ, όμως είχε ως απόλυτο πρωταγωνιστή τον θεαματικό Ρενέ Τέπαν! Ο Εσθονός διαγώνιος έκανε σπουδαία εμφάνιση. Ειδικά όταν πήγε στο σερβίς στα μισά του σετ. Πίεζε αφόρητα την άμυνα του Μίλωνα! Με άσο έκανε το 17-11, ενώ στη συνέχεια Πέριτς και Ζουπάνι με διπλό μπλοκ έκαναν το 18-11 και το 19-11. Ο Τέπαν με έναν ακόμα άσο έκανε το 20-11, με τον Ολυμπιακό να «καθαρίζει» την υπόθεση νίκη! Ο Πέριτς με πάιπ έκανε το 24-14, δίνοντας το ματς μπολ στους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι έκαναν το 25-16 χάρη σε άστοχο σουτ του Μούχλια!

Τα σετ: 25-19, 22-25, 25-16, 25-16