Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-3

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού επικράτησε της αντίστοιχης του Ολυμπιακού με 3-1 σετ και κατέκτησε το πρωτάθλημα.

Το πρωτάθλημα στο βόλεϊ γυναικών πήρε ο Παναθηναϊκός. Οι Πράσινες επικράτησαν στο κλειστό του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» της αντίστοιχης ομάδας του Ολυμπιακού με 3-1 (25-23, 26-28, 21-25, 22-25) και κατέκτησαν τον τίτλο. Αυτό είναι το πρώτο πρωτάθλημα για το Τριφύλλι μετά το 2011.

Μια σειρά που κρίθηκε στο πέμπτο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα και τον Παναθηναϊκό στο τέλος να κατακτά τον τίτλο στο κλειστό του Ρέντη. Ένα ματς που πραγματοποιήθηκε παρουσία 1500 οπαδών του Ολυμπιακού, με τον κόσμο των Πειραιωτών να στέκεται δίπλα στην αγαπημένη του ομάδα από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο πόντο και να χειροκροτεί στο τέλος τις Ερυθρόλευκες, θέλοντας να τις ευχαριστήσει για τις επιτυχίες που έχουν φέρει στον σύλλογο τα τελευταία χρόνια. Ας μην ξεχνάμε ότι ο Ολυμπιακός ήταν ο μόνιμος πρωταθλητής τα τελευταία 9 χρόνια. Ένα ματς που έγινε σε εξαιρετική ατμόσφαιρα και δεν συνέβη το παραμικρό, με τον κόσμο των Πειραιωτών, παρά την απώλεια του τίτλου, να χειροκροτεί τον Παρίζι και τις παίκτριές του.

Οι Ερυθρόλευκες ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 7-4 στο πρώτο σετ, ενώ λίγο αργότερα βρέθηκαν μπροστά με 15-11. Η ομάδα του Παρίζι παρέμεινε μπροστά στο σκορ και με 25-23 πήρε το πρώτο σετ. Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ μέχρι το 12-11. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 16-13, αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και βρέθηκε μπροστά με 19-16.

Οι γηπεδούχες ισοφάρισαν σε 20-20 και το σετ οδηγήθηκε στην… παράταση, όπου οι Πράσινες έκαναν το 28-26 και έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (1-1). Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 14-9 και λίγο αργότερα με 20-16, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο 25-21 και στο 2-1. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τέταρτο σετ, με τις Πράσινες να προηγούνται με 8-3. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 11-12, αλλά το Τριφύλλι παρέμεινε μπροστά. Εφτασε στο 23-20 και με 25-22 πήρε τη νίκη με 3-1.

Τα σετ: 25-23, 26-28, 21-25, 22-25