Μπρνο – Ολυμπιακός 2-3: «Πέταξαν» στους «8» τα κορίτσια του Ολυμπιακού

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού νίκησε με 3-2 σετ την Κράλοβο Μπρνο στην Τσεχία και πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του CEV CUP.

Το εισιτήριο για τους «8» του CEV Cup «σφράγισε» η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού. Στη ρεβάνς των «16», στην Τσεχία, κόντρα στην Κράλοβο Μπρνο, ο Ολυμπιακός ήθελε δύο σετ, τα οποία κέρδισε (2-1: 25-23, 23-25, 24-26) και πανηγύρισε, έτσι, την πρόκριση στις οκτώ καλύτερες ομάδες του θεσμού!

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 3-1, όμως ισοφάρισε σε 6-6, με την Λαμπρούση. Με μπλοκ της Κούμπουρα, προσπέρασε με 9-8, ενώ έφτασε στο +2 (10-12), μετά από άουτ επίθεση των γηπεδούχων. Οι Τσέχες πήραν και πάλι προβάδισμα, με 18-15, όμως οι «ερυθρόλευκες» αντέδρασαν και έκαναν την ανατροπή, φτάνοντας στο 21-19, με δύο διαδοχικούς πόντους της Σάλας, η οποία έκανε και το 22-20! Παρόλα αυτά, η Κράλοβο «έτρεξε» σερί 4-0, προηγήθηκε με 24-22 και έπειτα, κατέκτησε το πρώτο σετ, με 25-23.

Στο δεύτερο σετ, η ομάδα του Μπρνο ξέφυγε με +4 (11-7, 12-8) και στη συνέχεια, με +5 (17-12), όμως ο Ολυμπιακός πάτησε «γκάζι» και μείωσε, με την Γουίντερς, σε 20-19. Τα κορίτσια του Ολυμπιακού συνέχισαν την αντεπίθεση τους, παίρνοντας προβάδισμα με 21-20, με επίθεση της Κούμπουρα, με την Λαμπρούση να κερδίζει μπλοκ, για το 23-22. Η Κούμπουρα δέχθηκε μπλοκ, για το 23-23, όμως «απάντησε», για το σετ μπολ (23-24) των «ερυθρόλευκων», με τις Σάλας και Λαμπρούση να σηκώνουν «τείχος», για την ισοφάριση, με 25-23.

Στο τρίτο σετ, η Σάλας μείωσε σε 4-3 και ισοφάρισε σε 4-4, όμως η τσεχική ομάδα πήρε προβάδισμα 11-7. Η Γουίντερς έφερε τον Ολυμπιακό κοντά (11-8), όμως οι Τσέχες έφτασαν στο +5 (14-9), μετά από άουτ επίθεση της Κούμπουρα. Σάλας και Γουίντερς μείωσαν σε 15-14, με την Κράλοβο να «ανεβαίνει» ξανά στο +3 (18-15). Η Κούμπουρα μείωσε σε 18-17, με άσσο, η Σάλας σε 19-18 και στη συνέχεια, η Γουίντερς ισοφάρισε σε 19-19 για τον Ολυμπιακό. Η Κράλοβο έφτασε στο 23-21, η Κούμπουρα ισοφάρισε σε 23-23 και στη συνέχεια, σε 24-24, με την Σάλας να οδηγεί τις «ερυθρόλευκες» σε σετ μπολ (24-25). Η Σάλας συνέχισε την εξαιρετική της εμφάνιση και με τρομερό μπλοκ, έκανε το 26-24, για το 2-1 του Ολυμπιακού και την πρόκριση!

Στο τέταρτο σετ, η Γενιτσαρίδη μείωσε σε 6-4 και η Γιώτα σε 6-5, με άσσο, με τις Τσέχες να φτάνουν στο 18-13. Η Τσιτσιγιάννη κέρδισε τον πόντο, για το 18-14, ενώ με μπλοκ της Χριστοδούλου, ο Θρύλος μείωσε στο ελάχιστο (20-19). Η Τσιτσιγιάννη μείωσε σε 21-20, η Χριστοδούλου μπλόκαρε ξανά, για το 24-22, όμως η Κράλοβο Μπρνο έκανε το 25-22 και το 2-2.

Στο τάι μπρέικ, οι «ερυθρόλευκες» κυριάρχησαν απόλυτα και προηγήθηκαν με 9-4, με μπλοκ άουτ της Τσιτσιγιάννη. Με τη Γενιτσαρίδη, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +6 (4-10), με την Ζαφειρίου να ανεβάζει τη διαφορά στο +7 (6-13), με άσσο. Έτσι, με επίθεση της Γενιτσαρίδη, τα κορίτσια του Ολυμπιακού έκαναν το 15-7 και πέρασαν νικηφόρα, με 3-2 σετ, από την Τσεχία

Τα σετ: 25-23, 23-25, 24-26, 25-22, 7-15