Ξέσπασε στο Μαρκόπουλο ο Ολυμπιακός (3-0) και τώρα… Ευρώπη!

Οι Ερυθρόλευκες επικράτησαν με 3-0 σετ (25-20, 33-31, 25-21) του ΑΟ Μαρκόπουλου στο Ρέντη στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Volley League.

Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού που επικράτησε με 3-0 σετ (25-20, 33-31, 25-21) του ΑΟ Μαρκόπουλου στο Ρέντη στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Volley League.

Οι «ερυθρόλευκες» πήραν με άνεση το πρώτο σετ και με μεγάλη ανατροπή και 33-31 το δεύτερο στο οποίο βρέθηκαν να χάνουν με 18-23, ελέγχοντας το τρίτο (25-21 ) για την τελική επικράτηση που ήρθε σε 85’ λεπτά. Πρώτη σκόρερ στην αναμέτρηση με το Μαρκόπουλου, αναδείχθηκε η Σάλας με 17 πόντους, με την Γουίντερς να ακολουθεί με 15, ενώ διψήφια ήταν και η Λαμπρούση που ολοκλήρωσε με 10 πόντους. Η προσοχή του Θρύλου στρέφεται πλέον στον πρώτο προημιτελικό του CEV Cup, με αντίπαλο την Ταργκοβίστε την Τετάρτη (22/2, 18:00), στη Ρουμανία.

Με επίθεση της Κούμπουρα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 12-9, με την Εμμανουηλίδου να ανεβάζει τη διαφορά στο +4 (14-10), με πρώτο χρόνο. Η Σάλας κέρδισε μπλοκ, για το 18-13, ενώ η Κουβανή ακραία «χτύπησε» ξανά, κάνοντας το 19-15. Ο Θρύλος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με νέα επίθεση της Εμμανουηλίδου, διατήρησε «αέρα» πέντε πόντων (21-16), με την Σάλας να κερδίζει μπλοκ άουτ, για το 22-17. Στη συνέχεια, η Γουίντερς οδήγησε τις «ερυθρόλευκες» σε σετ μπολ (24-19), ενώ ήταν και αυτή που «τελείωσε» το σετ, με 25-20, για το 1-0.

Στην έναρξη του 2ου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-3, με τις φιλοξενούμενες διατηρούν το προβάδισμα και να φτάνουν στο 6-10 και στο 7-12. Οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 9-12 και σε 10-13 με μπλοκ της Γουίντερς και της Λαμπρούση, και πλησίασαν στους δυο πόντους στο 11-13 και στο 12-14. Η ομάδα του Μαρκόπουλου ξέφυγε με +5 στη συνέχεια για το 12-17 στο σημείο που κάλεσε το δεύτερο τάιμ άουτ ο Λορέντζο Μιτσέλι. Oι «ερυθρόλευκες» δεν έβγαλαν αντίδραση στο σημείο αυτό με αποτέλεσμα να ξεφύγουν οι φιλοξενούμενες με 14-20. Στην εξέλιξη του σετ η κατάσταση δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο αφού το Μαρκόπουλο πήγε στο 18-23, όμως ο Θρύλος με ένα 4-0, μείωσε σε 22-23 με πλασέ της Χριστοδούλου. Οι φιλοξενούμενες πήγαν στο πρώτο σετ μπολ με την Καλανταρίδου (22-24), όμως με μπλοκ της Λαμπρούση και επίθεση της Σάλας ισοφάρισε για πρώτη φορά στο σετ σε 24-24. Το «ερυθρόλευκο» σερί συνεχίστηκε και ο Ολυμπιακός ύστερα από επίθεση άουτ των φιλοξενούμενων ανέτρεψε την κατάσταση φτάνοντας στο δικό του πρώτο σετ μπολ με 25-24, στο 27-26 ήταν η δεύτερη χαμένη ευκαιρία για να περάσει ανεκμετάλλευτο και το τρίτο σετ μπολ στο 31-30. Ωστόσο μετά το 31-31, χάρη σε σερβίς άουτ του Μαρκόπουλου και σε μπλοκ της Γούιντερς διαμορφώθηκε το 33-31 για να φτάσει ο Θρύλος στο 2-0!

Το ξεκίνημα του 3ου σετ βρήκε τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 9-7 αλλά να δέχεται ένα 5-0 σερί για το προσπέρασμα των φιλοξενούμενων με 9-12. Μετά το 10-13, οι «ερυθρόλευκες» απάντησαν με ένα δικό τους 4-0 σερί φτάνοντας στο 14-13 με επίθεση της Σάλας. Με νέο 4-0 σερί μετά το 15-15, ο Θρύλος έφτασε στο 19-15 με την Γούιντερς η οποία στη συνέχεια έγραψε το 22-18. Από μπλοκ της Σάλας προήλθε το πρώτο ματς μπολ στο 24-20 με την ίδια να σημειώνει το 25-21 που χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό.

Τα σετ: 3-0 σε 85’. 25-20 (23’), 33-31 (36’), 25-21 (26’)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-16, 25-20

2ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 33-31

3ο σετ: 8-7, 16-15, 21-17, 25-21

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Λορέντζο Μιτσέλι: «Το ρόστερ μας ήταν το κλειδί, που είχαμε τη δυνατότητα να αλλάξουμε τη ροή του δεύτερου σετ. Τα κορίτσια που μπήκαν μέσα κατάφεραν να γυρίσουν το σετ το οποίο κλείσαμε νικηφόρα με 33-31. Παλέψαμε πόντο πόντο από το 24-24 και ήταν καταπληκτικό γιατί χάναμε με 7 πόντους κάποια στιγμή στο δεύτερο σετ, όμως συνεχίσαμε να παλεύουμε και αυτό είναι πολύ καλό. Δεν παίξαμε καλά γιατί φανήκαμε επηρεασμένοι από το ότι συνέβη την Τετάρτη. Τις τελευταίες 20 ημέρες πάμε καλά στις προπονήσεις, σήμερα φανήκαμε να αγχωνόμαστε όχι από το Μαρκόπουλο, αλλά επειδή μείναμε εκτός ενός στόχου. Μιλήσαμε όλοι μαζί και λυπόμαστε πραγματικά για αυτό που συνέβη. Σήμερα δεν ήταν εύκολο να παίξουμε πολύ καλό βόλει, ωστόσο φτάσαμε στη νίκη με 3-0 και για αυτό είμαι ικανοποιημένος».

Μίλιτσα Κούμπουρα: «Πιστεύω ότι παίξαμε πολύ καλά και θέλω να συγχαρώ τα κορίτσια. Ήταν πολύ δύσκολο γιατί καλύψαμε μια διαφορά πολλών πόντων στο δεύτερο σετ και δείξαμε το χαρακτήρα μας. Τώρα έχουμε την επόμενη πρόκληση στην Ευρώπη και πιστεύω ότι είμαστε έτοιμες να δώσουμε το μάξιμουμ των δυνατοτήτων μας . Η Ταργκοβίστε είναι μια πάρα πολύ καλή ομάδα αλλά μπορούμε να την κοντράρουμε».