Φοίνικας Σύρου – Ολυμπιακός 1-3: Ματσάρα, ανατροπή και πρόκριση στο Final 4 για τους Ερυθρόλευκους

Οι Ερυθρόλευκοι βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας γύρισαν το παιχνίδι στη Σύρο και πήραν την πρόκριση στο Final 4 του Κυπέλλου.

Την πρόκριση στο Final 4 του Κυπέλλου πανηγύρισε ο Ολυμπιακός. Οι Ερυθρόλευκοι, μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, επικράτησαν του Φοίνικα στη Σύρο με 3-1 σετ και προκρίθηκαν στην τελική φάση της φετινής διοργάνωσης. Οι Πειραιώτες βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, όταν ο Φοίνικας πήρε το πρώτο σετ, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας πήραν τη νίκη και την πρόκριση.

Ο Ολυμπιακός απέδειξε για μια ακόμα φορά ότι δεν τα παρατάει ποτέ. Μπορεί να έχασε το πρώτο σετ, να βρέθηκε στο δεύτερο σετ πίσω με 20-17 και στο τρίτο με 23-20, αλλά πάντα είχε τις απαντήσεις. Με πάθος και ψυχή γύρισε το ματς και πήρε μια σπουδαία νίκη!

Οι Ερυθρόλευκοι, μετά την πρόκριση στον τελικό του Challenge Cup και τη σπουδαία νίκη που πέτυχαν το περασμένο Σαββατοκύριακο απέναντι στον Παναθηναϊκό για τη Volleyleague, με την οποία ουσιαστικά σφράγισαν την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια, πέρασαν και στο Final 4 του Κυπέλλου, όπου θα διεκδικήσουν την κατάκτηση του τίτλου.

Έτσι οι Πειραιώτες θα αγωνιστούν για 22η φορά σε Final 4 ή Final 8 του Κυπέλλου, αφήνοντας εκτός τελικής φάσης τον περσινό φιναλίστ Φοίνικα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα και με όπλο το σερβίς του έφτασε γρήγορα στο +4 (2-6), χωρίς όμως να κρατήσει τη διαφορά καθώς ο Φοίνικας απάντησε άμεσα για το 5-6, με τους Συριανούς να μετατρέπουν το 6-8 σε 10-8 με συνεχόμενες κόντρα επιθέσεις. Από εκείνο το σημείο άρχισε μια φοβερή μάχη με τους γηπεδούχους να έχουν συνέχεια το προβάδισμα (13-11 15-12) και τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει (18-18) και να χάνει την ευκαιρία να προηγηθεί στο 20-20 (μπλοκ Τζούριτς σε Ιντάλγκο). Στο 22-22 δύο λάθη των ερυθρόλευκων έφεραν ισάριθμα σετ μπολ για τον Φοίνικα με Παπαλεξίου με μπλοκ στον Κουμεντάκη να διαμορφώνει το 25-23.

Στο δεύτερο το γρήγορο 3-0 του Φοίνικα έγινε 10-12 με άσο του Ιντάλγκο, αλλά οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το 11-13 σε 16-14 με ερυθρόλευκα λάθη για να φτάσουμε στο 21-18. Ο Πάγενκ πήρε την αλλαγή ο Ιντάλγκο πήγε στο σερβίς και έφυγε όταν το σκορ είχε διαμορφωθεί σε 21-24 με το χαμένο σερβίς του Ιερεσουέλο να κλείνει το σετ.

Παρά το 1-1 ο Φοίνικας κυριάρχησε στην εκκίνηση του γ’ σετ ξεφεύγοντας με 11-6 και φτάνοντας στο 18-12. Ο Ολυμπιακός εκμεταλλευόμενος τα λάθη των γηπεδούχων μείωσε σε 18-14 και 19-18, αλλά ο άσος του Φρομ διαμόρφωσε το 23-20. Οι γηπεδούχοι δεν τελείωσαν την κόντρα μπάλα στην επόμενη φάση, ο Στέρν πήρε την αλλαγή κι ο Τράβιτσα έγινε Ιντάλγκο καθώς με τα σερβίς του χάλασε την υποδοχή των Συριανών και με άσο έκλεισε ένα εντυπωσιακό σερί 0-5 για το 23-25 και το 1-2 στα σετ.

Το θρίλερ κορυφώθηκε στο δ’ σετ όπου οι δύο ομάδες έδωσαν μια φοβερή μάχη πόντο με πόντο. Το 11-13 έγινε 15-13 με σερβίς του Μιχάλοβιτς, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε για το 15-16. Οι ερυθρόλευκοι ξέφυγαν ξανά με δύο πόντους (20-22) και το άουτ του Στερν έφερε ξανά το ματς στην ισοπαλία (23-23). Ο Φρομ έσβησε στο πρώτο ματς μπολ (24-24), ο Φοίνικας έχασε τρεις φορές την ευκαιρία να περάσει μπροστά στο σκορ (24-25 μπλοκ Τράβιτσα σε Ρουμελιωτάκη) και ο Κουμεντάκης έδωσε οριστικό τέλος στο ματς.

Τα σετ: 25-23, 22-25, 23-25, 24-26