Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 3-2: Τον «κάρφωσε» και στο πρωτάθλημα!

Μετά το Challenge Cup, ο Ολυμπιακός «κάρφωσε» τον Παναθηναϊκό και στο πρωτάθλημα και έκανε καθοριστικό βήμα για την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια της Volley League.

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, που κρίθηκε στα πέντε σετ, ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-2 σετ τον Παναθηναϊκό και έκανε ένα ακόμα βήμα για την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια της Volley league.

Οι Ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 2-0 σετ, αλλά οι Πράσινοι πήραν τα δύο επόμενα και ισοφάρισαν σε 2-2, στέλνοντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Εκεί οι παίκτες του Αλμπέρτο Τζουλιάνι αποδείχθηκαν ψυχραιμότεροι και πήραν μια σπουδαία νίκη.

Μια νίκη που τους φέρνει στους 40 πόντους και στο +7 από τον δεύτερο ΠΑΟΚ (33β.), αλλά και στο +9 από τον Παναθηναϊκό (31β.). Αυτή ήταν η δεύτερη σερί νίκη του Ολυμπιακού κόντρα στους Πράσινους, μετά την πρόσφατη στο κλειστό του Αγίου Θωμά, που έδωσε στους Πειραιώτες και την πρόκριση στον τελικό του Challenge Cup.

2-0 ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 5-3 και 8-5, με τους Πειραιώτες λίγο αργότερα να φτάνουν στο 15-10. Σε εκείνο το σημείο, όμως, πήγε στο σερβίς ο Ερνάντες, με τον Κουβανό να δίνει έξι συνεχόμενους πόντους στο Τριφύλλι και τον Παναθηναϊκό από το -5 να βρίσκεται στο +1 (15-16).

Στη συνέχεια μάλιστα οι Πράσινοι προηγήθηκαν με 22-20, με τους Ερυθρόλευκους, όμως, να εκμεταλλεύονται τα πάρα πολύ δυνατά σερβίς του Ιντάλγκο και να περνούν μπροστά με 23-22. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 23-23, μετά το λάθος στο σερβίς του Ιντάλγκο, αλλά ο Ολυμπιακός με δύο συνεχόμενους πόντους έκανε το 25-23 και το 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ οι Πράσινοι προηγήθηκαν με 6-3, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν γρήγορα σε 6-6.  Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ (14-13, 18-19, 23-23, 24-24). Σε εκείνο το σημείο ο Προπονητής του Παναθηναϊκού ζήτησε challenge για τέσσερις μπάλες, αλλά δεν δικαιώθηκε με τον Ολυμπιακό να κάνει 25-24 και στη συνέχεια με άσο του Ζουπάνη το 26-24 και το 2-0 στα σετ.

Ισοφάρισε ο Παναθηναϊκός

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε. Ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 6-2 και λίγο αργότερα με 9-4, με το Τριφύλλι να φτάνει στο 18-10 και με 25-16 να μειώνει σε 2-1. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην αρχή του τέταρτου σετ, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 9-5 και 15-11, πριν ο Ολυμπιακός απαντήσει με δικό του σερί για το 17-17. Η αντεπίθεση των γηπεδούχων, όμως, δεν είχε συνέχεια, με τους Πράσινους να φτάνουν στο 23-18 και λίγο αργότερα να παίρνουν το σετ με 25-19 και να στέλνουν το παιχνίδι σε πέμπτο σετ.

3-2 οι Ερυθρόλευκοι!

Στο πέμπτο σετ ο Ολυμπιακός αντέδρασε και προηγήθηκε αρχικά με 6-4 και λίγο αργότερα με 10-6, κάνοντας σημαντικό βήμα για τη νίκη. Οι Πράσινοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι, αλλά οι Ερυθρόλευκοι παρέμειναν ψύχραιμοι και με 15-10 έκαναν το 3-2 και πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη.

Τα σετ: 25-23, 26-24, 16-25, 19-25, 15-10