Ολυμπιακός: Φιλική νίκη επί της Κηφισιάς στον Ρέντη (4-0)

Ο Ολυμπιακός παρουσίασε καλά στοιχεία, είχε 51% στην επίθεση, 15 μπλοκ και 45% υποδοχή - Με πρώτο σκόρερ τον Ζουπάνη με 19 πόντους (11 ο Χανδρινός, 10 ο Γκουσταβάο).

Δεύτερη «φιλική» νίκη για την ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού. Στο πλαίσιο της προετοιμασίας τους για την αγωνιστική σεζόν 2023-24, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης αντιμετώπισαν την Κηφισιά στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», σε ένα δυνατό «τεστ», με υψηλό ρυθμό και πολλές δοκιμές από τον Ντανιέλ Καστελάνι και επικράτησαν με 4-0 σετ (26-24, 25-23, 27-25, 25-15). Στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας του, ο Θρύλος παρουσίασε καλά στοιχεία, είχε 51% στην επίθεση, 15 μπλοκ και 45% υποδοχή και έτσι, με πρώτο σκόρερ τον Ζουπάνη με 19 πόντους (11 ο Χανδρινός, 10 ο Γκουσταβάο), έφτασε στη νίκη επί της Κηφισιάς στο Ρέντη.

Πόντο-πόντο το πρώτο σετ, με την Κηφισιά ξεκινάει πιο δυνατά και να παίρνει προβάδισμα με 5-3. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός ανέβασε «στροφές» και προσπέρασε, με μπλοκ άουτ του Ζουπάνη, ο οποίος έκανε και το 13-12. Άσσος του Κουμεντάκη και +2 (15-13) οι Κυπελλούχοι Ευρώπης, με τον Ιντάλγκο να «γράφει» το 17-16. Το 22-20 ήρθε δια χειρός Ζουπάνη, ο οποίος έκανε και το 26-24, με τον Θρύλο να κερδίζει, έστω και δύσκολα, το πρώτο σετ (1-0).

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν νωθρά και στο δεύτερο σετ και βρέθηκαν πίσω με 3-0 και 7-4, όμως ισοφάρισαν σε 8-8, με μπλοκ του Γκουσταβάο και σε 11-11και 13-13, με πρώτο χρόνο του Τζούριτς και επίθεση του Ζουπάνη, αντίστοιχα. Δυνατό καρφί του Κουμεντάκη και προβάδισμα 15-14 για τους πρωταθλητές Ελλάδας, που όμως έμειναν ξανά πίσω (16-17, 17-18) από την Κηφισιά. Με νέο μπλοκ του Γκουσταβάο, ο Ολυμπιακός προσπέρασε (19-18) και πάλι, ενώ με τον ίδιο τρόπο, ο Τζούριτς έδωσε «αέρα» δύο πόντων (20-18). Οι Κυπελλούχοι Ευρώπης έφτασαν στο 21-20, με μπλοκ του Ιντάλγκο και στη συνέχεια, με δύο διαδοχικούς άσσους του Τζούριτς, μετά το 23-23, «καθάρισαν» το δεύτερο σετ με 25-23, για το 2-0.

Με μπλοκ του Κουμεντάκη, ο Θρύλος προηγήθηκε με 7-6 στο τρίτο σετ, με τον Γκουσταβάο να κάνει το 12-11, με πρώτο χρόνο. Μπλοκ άουτ του Ιντάλγκο και +3 (15-12) οι «ερυθρόλευκοι», με τον Ζουπάνη να «χτυπάει» ξανά, κάνοντας το 16-14, με δυνατό καρφί. Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ο Ζουπάνη κέρδισε έναν ακόμα πόντο με επίθεση, για το 21-19, με την Κηφισιά να ισοφαρίζει (21-21). Άουτ του Σπυριούνη και 22-21 ο Θρύλος, με τον Βαϊόπουλο να σηκώνει «τείχος», για το 23-21, ενώ ο Χανδρινός έκανε το 24-23. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 25-25, ο Χανδρινός έδωσε ξανά προβάδισμα (26-25), με τον Γκουσταβάο να κάνει το 27-25 και το 3-0 σετ, με πρώτο χρόνο.

Στο τέταρτο σετ, ο Ζουπάνη έβαλε μπροστά τους «ερυθρόλευκους» με 5-4, με τον Χανδρινό να αξιοποιεί την εξαιρετική πάσα του Κομητούδη, για το 10-9. Άσσος του Ζουπάνη, μπλοκ του Βαϊόπουλου και +3 (12-9) ο Ολυμπιακός, με τον Χανδρινό να δηλώνει ξανά «παρών», για το 15-9, με μπλοκ άουτ. Πρώτος χρόνος του Βαϊόπουλου και 16-10 οι πρωταθλητές Ελλάδας, ενώ ο Ζουπάνης ανέβασε τη διαφορά στο +7 (19-12), με ένα ακόμα δυνατό χτύπημα. Στη συνέχεια, ο Γκουσταβάο «έγραψε» το 21-13, με πέρασμα, ενώ ο Χανδρινός «καθάρισε» το σετ με +10 (25-15), για το τελικό 4-0.

Τα σετ (4-0 σε 1.33): 26-24, 25-23, 27-25, 25-15

Η διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 15-16, 21-20, 26-24

2ο σετ: 6-8, 15-16, 21-20, 25-23

3ο σετ: 7-8, 16-14, 21-19, 27-25

4ο σετ: 8-6, 16-10, 21-12, 25-15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Γκουσταβάο 10 (5/10 επ., 5 μπλοκ), Κουμεντάκης 8 (6/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 44% υπ.-36% άριστες), Ζουπάνη 19 (18/37 επ., 1 άσσος), Τράβιτσα 4 (3/3 επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 9 (6/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 8 (5/14 επ., 3 μπλοκ, 38% υπ.-19% άριστες) / Τζιάβρας (λ. 31% υπ.-15% άριστες), Βαϊόπουλος 6 (2/7 επ., 4 μπλοκ), Κομητούδης, Χανδρινός 11 (11/15 επ., 86% υπ.-57% άριστες), Δαλακούρας 1 (1/3 επ.)

Κηφισιά (Κώστας Χριστοφιδέλης): Ρέγκο 16 (13/28 επ., 3 άσσοι, 73% υπ.-60% άριστες), Στιβαχτής, Σπυριούνης 19 (12/31 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ, 50% υπ., 43% άριστες), Σπιλιώτης 5 (4/11 επ., 1 μπλοκ), Τζάρας 4 (3/32 επ.), Άλβες 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ) / Βελούδης (λ. 79% υπ.-64% άριστες), Χασμπάλα 1 (1/1 επ.), Παύλου 5 (4/10 επ., 1 άσσος, 75% υπ.-75% άριστες), Κοσμάς (λ. 60% υπ.-33% άριστες), Παπαγεωργίου 1 (1/1 επ.)

Δηλώσεις:

Ντανιέλ Καστελάνι: «Νομίζω, είναι καλά για εμάς αυτά τα φιλικά, είμαστε στην αρχή της σεζόν και δοκιμάζουμε πράγματα. Είμαι πολύ χαρούμενος, παίξαμε πολύ καλή άμυνα, μπλοκ άμυνα, σερβίραμε καλά, είμαστε σε καλή πορεία».

Δημήτρης Τζούριτς: «Το δεύτερο φιλικό μας, θετικό δείγμα για μένα, για τη φάση που είμαστε. Έχουμε μεγάλα περιθώρια βελτίωσης. Στα επόμενα φιλικά θα κάνουμε άλλο ένα βήμα μπροστά. Σήμερα, μπόρεσαν και έπαιξαν όλα τα παιδιά, οπότε ήταν θετικό για εμάς, προετοιμαζόμαστε και πάμε μπροστά, δυνατά».