Λαμία – Ολυμπιακός 0-3: Πρώτο διπλό και «δυο στα δύο» στο πρωτάθλημα

Η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού επικράτησε της Λαμία με 3-0 για την 2η αγωνιστική της Volley League.

Το πρώτο της φετινό «διπλό» πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, η οποία συνέχισε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα. Το Σάββατο (28/10) το απόγευμα, τα κορίτσια του Θρύλου αντιμετώπισαν τη Λαμία στην πόλη της Φθιώτιδας, για τη 2η αγωνιστική της Volley League και επικράτησαν με 3-0 σετ (17-25, 20-25, 27-29).

Μετά την εξαιρετική πρεμιέρα και τη νίκη με 3-0 σετ (σε 64 λεπτά) επί του ΠΑΟΚ στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», οι «ερυθρόλευκες» του Λορέντζο Μιτσέλι αγωνίστηκαν για πρώτη φορά εκτός έδρας, πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση κόντρα στη Λαμία και έκαναν το «δύο στα δύο» στο φετινό πρωτάθλημα της Volley League.

Με άσσο της Κούμπουρα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 15-8 της Λαμίας, στα μέσα του πρώτου σετ, με την Νίζετιχ να «γράφει» το 17-9, με τον ίδιο τρόπο. Με πλασέ της Μλέινκοβα, τα κορίτσια του Θρύλου ξέφυγαν με +10 (9-19), ενώ με εξαιρετική επίθεση της Κούμπουρα, έφτασαν στο 22-14. Οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν σε σετ μπολ (15-23, 15-24), με δύο διαδοχικούς πόντους της Νίζετιχ, η οποία ήταν και αυτή που έκανε το 25-17 και το 1-0 σετ.

Δυνατά «μπήκε» ο Ολυμπιακός και στο δεύτερο σετ, αφού πήρε προβάδισμα με 8-4, με άσσο της Λαμπρούση. Επίθεση της Κούμπουρα και +5 (7-12) ο Θρύλος, με τη Λαμία να μειώνει στον πόντο (13-14). Ωστόσο, με 4-0 σερί και άουτ των γηπεδούχων, οι «ερυθρόλευκες» επανάφεραν το +5 (13-18), με την Λαμπρούση να κερδίζει μπλοκ, για το 23-16. Η Λαμία πλησίασε σε 23-20, όμως η Κούμπουρα «καθάρισε» το σετ (0-2), με 25-20, με δυνατό μπλοκ.

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-4, με την Μλέινκοβα, ενώ μετά από άουτ επίθεση της Λαμίας, ξέφυγε με 13-8. Πρώτος χρόνος της Εμμανουηλίδου και 19-15 ο Θρύλος, ο οποίος με καρφί της Κούμπουρα, έφτασε στο 22-19. Η Μλέινκονα έκανε το 23-21, η Λαμία ισοφάρισε (23-23), με την Νίζετιχ να οδηγεί τις «ερυθρόλευκες» σε σετ μπολ/ματς μπολ (23-24). Οι γηπεδούχες, ωστόσο, ισοφάρισαν σε 24-24, 25-25, 26-26 και 27-27, αλλά με μπλοκ άουτ της Μλέινκοβα (27-28) και μπλοκ της Κούμπουρα, ο Ολυμπιακός έκανε το 29-27 και το τελικό 3-0 σετ!

Τα σετ (0-3): 17-25, 20-25, 27-29