Εύκολο απόγευμα για τα κορίτσια του Ολυμπιακού (3-0)

Οι Ερυθρόλευκες χωρίς να αντιμετωπίσουν το παραμικρό πρόβλημα επικράτησαν του Άρη στο κλειστό του Ρέντη με 3-0 σετ.

Νικηφόρα συνέχισε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα, η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού.

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού νίκησαν με 3-0 σετ (25-17, 25-18, 25-19) τον Άρη στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», για τη 17η αγωνιστική της Volley League και παρέμειναν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Μετά το «διπλό» (0-3) επί του Ηλυσιακού στα Ιλίσια, για τη 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος, οι «ερυθρόλευκες» επέστρεψαν στην έδρα τους, όπου πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση κόντρα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης και συνέχισαν ανοδική τους πορεία!

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 9-5, στα μέσα του πρώτου σετ, με τις «κίτρινες» να μειώνουν σε 11-9. Ο Θρύλος «απάντησε» με ένα 3-0 σερί, με την Κούμπουρα να ανεβάζει τη διαφορά στο +5 (14-9) και την Μλέινκοβα να «γράφει» το 15-10. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μείωσε σε 16-14, αλλά οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 21-15, με ωραίο καρφί της Μλέινκοβα από τη μικρή διαγώνιο, με την Καράρο να «καθαρίζει» το πρώτο σετ, με άσσο, για το 25-17 (1-0).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 3-2 και 5-4, όμως αντέδρασε εξαιρετικά και έφτασε στο +3 (10-7), με μπλοκ της Λαμπρούση! Ο Αρης μείωσε στον πόντο (11-10), με την Μλέινκοβα να ανεβάζει τη διαφορά στο +4 (14-10, 16-12). Ασσος της Κούμπουρα και 20-14 ο Θρύλος, με την Σέρβα να «χτυπάει» ξανά, για το 23-17 και την Φαριόλ να κάνει το 2-0, με πρώτο χρόνο, για το 25-18.

Στο τρίτο σετ, οι «ερυθρόλευκες» έμειναν πίσω με 3-0, όμως σταδιακά ανέβασαν «στροφές» και πήραν διαφορά «ασφαλείας» (10-6), με πλασέ της Νίζετιχ. Επίθεση της Μλέινκοβα και 14-11 ο Ολυμπιακός, o οποίος παρέμεινε στο +3 (18-15), με έξυπνο πλασέ της Λαμπρούση. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν στον πόντο (18-17), με τον Λορέντζο Μιτσέλι να καλεί τάιμ άουτ. Εξαιρετικό χτύπημα της Νίζετιχ και ξανά +2 (19-17) τα κορίτσια του Θρύλου, που έφτασαν σε σετ μπολ/ματς μπολ (24-18), με επίθεση της Τσιτσιγιάννη. Με άουτ σερβίς των «κίτρινων», οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 25-19 και στο τελικό 3-0 σετ.

Τα σετ (3-0): 25-17, 25-18, 25-19