Ολυμπιακός – ΑΕΚ 3-0: Ερυθρόλευκο «πάρτι» στον Ρέντη

Οι Ερυθρόλευκες χωρίς να αντιμετωπίσουν το παραμικρό πρόβλημα επικράτησαν με 3-0 σετ της ΑΕΚ και απέδειξαν για μια ακόμα φορά ότι είναι η καλύτερη ομάδα στην Ελλάδα.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού το υποτιθέμενο ντέρμπι με την ΑΕΚ, που έγινε στο κλειστό του Ρέντη για την 19η αγωνιστική της Volley League, με τις Ερυθρόλευκες να επικρατούν εύκολα με 3-0 (25-23, 25-14, 25-18).

Η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι κυριάρχησε και έφτασε στην 17η νίκη της σε 19 παιχνίδια (17/2) στη φετινή διοργάνωση, με τις Ερυθρόλευκες να βρίσκονται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 50 πόντους. Στο +7 από τον δεύτερο Παναθηναϊκό που έχει έναν αγώνα λιγότερο, αλλά και στο +10 από την τρίτη ΑΕΚ.

Με την αποψινή νίκη ουσιαστικά η ομάδα του μεγάλου λιμανιού «σφράγισε» την πρωτιά στην κανονική περίοδο της Volley League και το πλεονέκτημα της έδρας μέχρι το τέλος. Οι δύο ομάδες στρέφουν την προσοχή τους στο Final 4 του Κυπέλλου. Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό και η ΑΕΚ τον Άρη στους δύο ημιτελικούς.

Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Κούμπουρα, με 20 πόντους, ενώ 16 είχε η Μλέινκοβα.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και με άσσο της Μλέινκοβα, προηγήθηκε με 5-2, όμως στη συνέχεια, βρέθηκε πίσω με 7-6. Με πρώτο χρόνο της Εμμανουηλίδου, ο Θρύλος προσπέρασε ξανά (9-8), αλλά η ΑΕΚ πήρε και πάλι το προβάδισμα, αυτή τη φορά με +2 (10-12, 12-14, 14-16, 15-17). Οι «ερυθρόλευκες» δεν «μάσησαν» και αφού ισοφάρισαν (17-17), με μπλοκ άουτ της Μλέινκοβα, πήραν «κεφάλι» στο σκορ (18-17), με άσσο της Εμμανουηλίδου! Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με δύο διαδοχικές επιθέσεις της εξαιρετικής Μλέινκοβα, έφτασε στο +3 (22-19), σε ένα κρίσιμο σημείο! Οι «κιτρινόμαυρες» μείωσαν στον πόντο (22-21), η Κούμπουρα «έγραψε» το 23-21 και το 24-22. Η Σέρβα διαγώνια ήταν και αυτή που «καθάρισε» το πρώτο σετ, με 25-23, για το 1-0 του Θρύλου.

Στο δεύτερο σετ, οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν με το «πόδι» στο «γκάζι», αφού με πρώτο χρόνο της Φαριόλ, προηγήθηκαν με 6-1, ενώ με άσσο της Μλέινκοβα, διατήρησαν -προσωρινά- το +5, για το 8-3. Η ΑΕΚ πλησίασε στο -2 (9-7), η Νίζετιχ «απάντησε» (10-7) και η Κούμπουρα έδωσε και πάλι «αέρα» +4 (11-7) στον Ολυμπιακό. Τα κορίτσια του Θρύλου ανέβασαν ακόμη περισσότερες «στροφές» και με άσσο της Καράρο, έφτασαν στο +6 (16-10), ενώ η Κούμπουρα «χτύπησε» ξανά, για το 18-10! Με επίθεση (20-11) και άσσο της Μλέινκοβα, οι «ερυθρόλευκες» ξέφυγαν με +10 (21-11), με την Κούμπουρα να κερδίζει έναν ακόμα πόντο, για το +11 (22-11). Νέα επίθεση της Κούμπουρα και +12 (23-11) ο Ολυμπιακός, με τη Σέρβα να κάνει και το 24-13. Το 25-13 και 2-0 σετ ήρθε από επίθεση της Νίζετιχ.

Με επιθέσεις των Κούμπουρα (4-1) και Νίζετιχ, ο Θρύλος «μπήκε» με +3 (6-3) προβάδισμα, στο τρίτο σετ, με την Εμμανουηλίδου να ανεβάζει τη διαφορά στο +5 (9-4), με εξαιρετικό πρώτο χρόνο. Η ΑΕΚ αντέδρασε και μείωσε σε 9-8, 10-9 και 11-10, αλλά με δύο διαδοχικά μπλοκ της Φαριόλ, οι «ερυθρόλευκες» επανήλθαν στο +4 (14-10). Ο Ολυμπιακός συνέχισε την κυριαρχία του, φτάνοντας το 19-13, με καρφί της Νίζετιχ, με την Φαριόλ να «τελειώνει» το ματς, με μπλοκ, για το 25-18 και το τελικό 3-1.

Τα σετ (3-0 σε 1.17): 25-23, 25-13, 25-18